CEVAPLAR

the_morriss

Ezber bozan imamın ibretlik vaaz konuşması hakkında yorumunuz nedir ?

the_morriss 30 Temmuz 2013 sordu
CEVAPLA
CEVAPLAR
demek ki önce kalp temiz olacak
yigidoadem
yigidoadem  - 31 Temmuz 2013 cevapladı
Hoca Efendi munafiklari tarif etmis.(Mesela Muslumanlardan oy koparmak isteyen iki yuzlu CHP liler gibi.)
Misafir
Misafir  - 31 Temmuz 2013 cevapladı
Hocamız "ibadette riya ve hakiki Mümin olma" konusuna güzel örnekler vermiş. “Vay o namaz kılanların hallerine ki, kıldıkları namazdan gafildirler. Onlar gösteriş yaparlar.” (Maun 4-6) Riyanın en kötü tarafı, ALLAH’a şirk manasını taşımasıdır. Riya yapan kimselere mürâi denir. Ve mürâiler ALLAH(cc) katında sevimsiz kimselerdir. Kur’an’da şöyle buyurulmaktadır: “Rabb’ine kavuşmayı uman kimse, salih ameller işlesin ve Rabb’ine kullukta hiç bir ortak koşmasın.” (Kehf 110) Kullukta ALLAH’a ortak koşmak demek, ibadet ve amelleri başkaları için yapmak demektir. Rasul-i Ekrem Efendimize, bir gün neden ağladığını sordular. Şöyle buyurdu: “Ümmetimin şirke düşmesinden korkuyorum. Onlar puta, aya, taşa tapmazlar. Ancak amelleriyle riyâkarlık yaparlar.” Amelleri yaparken insanlardan övgü ve saygı beklemek riyanın ta kendisidir. Ve riyanın bir başka çirkin tarafı da, ALLAH ile bir bakıma alay manasını taşımasıdır. Hak Teâlâ, şüphesiz amel ve ibadetlerin kimler için, ne maksatla yapıldığını en iyi bilendir. O’nu kandırmak (haşa) asla mümkün değildir. Kul ancak kendini, bir de diğer insanları kandırabilir. Amel ve ibadetlerimizde aşikâre riyadan çok, gizli riya vardır. Gizli riya, yalnızca riya için yapılmayan, ancak yapılırken içine riya karışan amellerdir. Mesela yalnız olduğunda şevksiz yaptığı ibadeti, başkaları varken huşu ve neşe içinde yapmaktır. Bir başka riya, kişi amelini her zaman aynı şevkle yapar, ancak ibadet ehli olduğunu başkalarının bilmesini arzu eder. Bu da kalbin riyasıdır. Riyanın bir çeşidi de, kişi amellerinin duyulmasından hoşlanmaz; ancak karşısındaki insanların kendisine hürmet etmesini, kolaylık göstermesini ister. Böyle bir adam, farkında olmadan yaptığı ameller karşılığında, insanlardan hürmet ve mükâfat beklemektedir. Bütün bunlar yapılan ibadetleri kökten yok etmemekle beraber, sevaplarını noksanlaştırır. “Allahım, kalbimizi nifaktan, amelimizi riyadan temizle -âmin.”
charshi_yasaga.karshi
charshi_yasaga.karshi  - 31 Temmuz 2013 cevapladı
valla adam çok doğru söylüyor helal olsun şimdi bu konuşmadan din simsarları, dini siyasete alet edip çıkar elde edenlerle dini saptıran yobazlar müthiş rahatsız olacaklar iktidar bu imamı bir yere sürgün eder yakında medyadan duyarız.
Misafir
Misafir  - 31 Temmuz 2013 cevapladı
İmamlar ve AKP'liler mi dürttü seni nedir anlamadım? Bir taraftan İslamla AKP'lileri yanyana getirmeye çalışma çabası, öbür taraftan İslam ve AKP düşmanlığı...
sultansehmuz
sultansehmuz  - 31 Temmuz 2013 cevapladı
Politika-Devlet kategorisindeki diğer sorular
400.99
Misafir  - 08 Eylül 2021 sordu
3 Cevap
Türkçe nin kısaltması
Misafir  - 22 Mayıs 2021 sordu
1 Cevap
Dünya kaç metredir ?
Misafir  - 12 Nisan 2021 sordu
8 Cevap
en az 3m gerek
Misafir  - 28 Mart 2021 sordu
4 Cevap
karşılama nerenin
Misafir  - 22 Ocak 2021 sordu
1 Cevap