CEVAPLAR

blackshoofs

hosgörü ne demektir?

blackshoofs 25 Ocak 2013 sordu
CEVAPLA
CEVAPLAR
Bazen herkesin mükemmel olmayacağını bilip ona anlayışla yaklaşmak, bazende onun davranışını zamanında kendinin de yaptığını bilip ona sevgiyle yaklaşmak... Neticede karşıdaki kişiyi anlayıp ona sevgiyle yaklaşmak. Mesela, ben çok konuşuyorum. Senin kafan şişiyor, ama düşünüyorsun, "ya coşunca ben de çok konuşurum, demekki mutlu bu" deyip susuyosun, ve gülümsüyosun. işte sana hoşgörü.
zeynedemir
zeynedemir  - 26 Ocak 2013 cevapladı
Sosyal ilişkilerde bir tarafın, bazen farkında olmadan, kasıtlı olmayarak, bazen de kasıtla diğer tarafa (maddi/manevi) zarar verebilecek bir sahne yaratması durumunda, diğer tarafın bunu görmezden gelerek veya cevabınından vazgeçerek ödün vermek tahammülünü (erdem) gösterebilmesidir. Tasavvufta Mevlana hoşgörüye örnektir.
damardan_vurgundur
damardan_vurgundur  - 25 Ocak 2013 cevapladı
Hoşgörü, müsamaha, tahammül, tesamuh, katlanma, görmezden gelme veya göz yumma, başkalarını eylem ve yargılarında serbest bırakma, kendi görüşümüze ve çoğunluğun görüş biçimine aykırı düşen görüşlere sabırla, hem de yan tutmadan katlanma demektir. İzin verme, aldırmama, iyi karşılama anlamlarına da gelir.
efsanegeldi19
efsanegeldi19  - 25 Ocak 2013 cevapladı
Sosyal Bilimler kategorisindeki diğer sorular