CEVAPLAR

Misafir

İstanbul gibi şehirlerdeki aşırı kira artışı nasıl önlenebilir?

Misafir 1 gün önce sordu
CEVAPLA
CEVAPLAR
Hayır
Misafir
Misafir  - 8 saniye önce cevapladı
İstanbul'da ve bazı şehirlerde enflasyon ve artan inşaat maliyetleri öne sürülerek kiralar şişirilmektedir. Konu enflasyon ve artan inşaat maliyetleri ile ilgili olsaydı bütün şehirlerde kiraların yüksek oranda artması söz konusu olabilirdi. Oysa emlak ilan sitelerinde de görüldüğü gibi bazı şehirlerde aynı dairenin kirası bazen birkaç gün içinde artırılmakta ve fiyatlarla oynanmaktadır. Diğer taraftan emlak komisyoncularının daha önce evine kiracı bulmak için kendileriyle anlaşması olmayan ev sahipleriyle dahi görüşerek "şu an sizin aldığınız kira çok düşük kalıyor, kiracınızı çıkarırsanız evinizi şu kadardan kiraya verebiliriz" vb. ifadelerle mevcut kiracıları evlerinden çıkarttırmaya çalıştıkları, emlakçıların kendi aralarında anlaşarak kira ücretlerini yukarı çektiği gibi iddialar dolaşmaktadır. Hatta emlakçıların ellerindeki kiralık daireleri kasten gizledikleri ve bir nevi kiralık daireleri kara borsaya düşürdükleri dahi iddia edilmektedir. Emlakçı dairenin fiyatı düşük de olsa yüksek de olsa aynı işi yapıyor olmasına rağmen kira ne kadar yüksek olursa o kadar yüksek ücret almakta ve bu durum verilen hizmet aynı olmasına rağmen alınan ücrette farklılığa sebep olmaktadır. Durum böyle olunca da kiracı hareketliliğinin fazla olduğu yerlerde daha fazla ücret almak için emlakçıların kiraları şişirerek adeta vurgun yaptıkları görülmektedir. Bu bakımdan emlakçı komisyon bedellerine bir üst sınır getirilmesi önem arz etmektedir. Şayet bir emlakçı kira ücretinin ne kadar olduğuna bakılmaksızın mesela maksimum asgari ücretin yarısı kadar komisyon alacak olursa bu durumda kirayı şişirmeye çalışması için bir sebep kalmazdı.
Misafir
Misafir  - 20 saat önce cevapladı
Aşırı Kira Artışı Malın fiyatının Artmasıyla Olur Onuda Engellemek için Ekonomiyi Düzeltmek Gerekir Yılda Bir Develüasyon Olan üLkede Bina daire Dükkan Fiatları Tabikide artar Fabrikalar Açılcak İşsizlik yok edilcek Tarım Hayvancılık Canlandırılcak Sanayi Tekrardan Kurulcak Turizm Eskisi gibi yönetilcek o Zaman Faizlerde düşücek Dövizde Ve hiç bir kira artışı o zaman hiçkimseyi etkilemez
Misafir
Misafir  - 22 saat önce cevapladı
Bu kiraların bu kadar şişmesinde emlakçıların tesirinden bahsediliyor. Belki emlak komisyonlarına bir üst sınır getirilebilir mesela asgari ücretin üçte birinden fazla olamaz veya yarısından fazla olamaz gibi. O zaman emlakçı dairenin kirası ne kadar yüksek olsa bile alabileceği maksimum komisyon belli olduğundan kiraların şişmesi için uğraşmayabilir.
Misafir
Misafir  - 1 gün önce cevapladı
İş-Ekonomi kategorisindeki diğer sorular
KEDİDE KAÇ KEMİK VARDIR
Misafir  - 26 Mayıs 2021 sordu
2 Cevap
(42-3b3)n
Misafir  - 14 Mart 2021 sordu
1 Cevap