CEVAPLAR

hesperis

Önyargılı insanlara laf anlatmak neden zordur?

hesperis 02 Nisan 2013 sordu
CEVAPLA
CEVAPLAR
Önyargıları onların duvarlarıdır aslında.. O duvarları kıramazsın.Onlar kapalı bir çerçevenin içinde yaşarlar. o çerçeveden o duvardan ne çıkarlar ne de kimseyi içeri alırlar.
wert_scoter
wert_scoter  - 17 Nisan 2013 cevapladı
Önyargılı insanlar normalde sadece beygirlerin kullanması gereken gözlükleri kullandıkları için olaylara ve hayata dar çerçeveden bakarlar. Etrafında olan bitenin farkına varamazlar. Farketmeleri için birilerinin ille de tutup başlarını o yöne çevirmeleri gerekir. Bu seferde başka bir dünyaya bakmanın şaşkınlığı içinde bakar kör durumları oluşur. Beyinleri yeni duruma adaptasyon güçlüğü çektiği için; "Kör olacağıma at gözlüğümü takar kendi dünyamda yaşarım daha iyi" deyip eski konumlarına dönerler. Hasılı kelam; böyleleri ile fazla muhatap olmamak gerekir. Anladı anladı, baktın anlamıyor koyver gitsin. Ne hali varsa görsün. Canını sıkmaya, sıktığına değmez.
charshi_yasaga.karshi
charshi_yasaga.karshi  - 13 Nisan 2013 cevapladı
İnsanlardaki önyargıyı parçalamak, benim atomu parçalamamdan çok daha zor " demiş Einstein. Önyargılı insanlar mutsuz olduğu gibi, etrafındakilerini de mutsuz ederler. Tartışsalar da asla ikna olmazlar Ön yargılar zihnin etrafına örülmüşŸ duvarlar gibidir. söyledikleriniz bu duvarlara çarparak geri döner
yeliz.kaptan
yeliz.kaptan  - 03 Nisan 2013 cevapladı
"İnsanlardaki önyargıyı parçalamak, benim atomu parçalamamdan çok daha zor " demiş Einstein. Önyargılı insanlara laf anlatmak zordur. Önyargılı olmayanlar hayatı deneyimlerle öğrenir, hatalarını bizzat yaşayıp ders alırlar. Önyargılı olanlar aynı hatayı on kez de yaşasa, başlarına binbir bela da gelse yine gerçeği kabul etmez, görmezden gelmeyi becerirler. Kendileri mutsuz olduğu gibi, etrafındakilerini de mutsuz ederler. Önyargı bir bakıma tutsaklıktır. Önyargılı insan kararını önceden peşin olarak vermiş insandır. Ne bilgi ne de kanıt onun fikrini değiştiremez. Kim ne derse desin o konuda tartışmaz. Tartışsa da asla ikna olmaz. Yemeklerine bile tuzu tadmadan koyarlar. Zaten tuzlu olan bir yemek yenmeyecek hale gelse de oturup yerler. Hatta bazı iş yemekleri bunun için düzenlenir. Kimin ön yargılı olup olmadığını anlamanın bir yoludur bu tuz olayı. İşe başvurunuza görüşme yemeği davetinde bulunurlarsa bir kez daha düşünün derim ben bu açıklama yeterli gibi önyrgılı olmadım olanlarlada fazla muataplık kurmadım.
utku_durusu
utku_durusu  - 03 Nisan 2013 cevapladı
Ön yargılar zihnin etrafına örülmüşŸ duvarlar gibidir. söyledikleriniz bu duvarlara çarparak geri döner. önce kaynağŸı ve kuvveti tesbit edilmeli. başŸarılı bir şŸekilde nötrlendikten sonra, laf anlatılmalıdır. yoksa saatlerce de uğŸraşŸsanız, bir sonuç elde edemezsiniz.
venividivici91
venividivici91  - 02 Nisan 2013 cevapladı
Hikayeyi daha önceden de okumuştum. Gerçekten insanların kafasındaki düşüncelerini bile okumaya çalışanlar var.Her konuda peşin hükümlü, yeniliklere kapalı, kendini adeta kilitlemiş, direnç gösterenler var. Hikaye de bu yanlış anlaşılmanın en tipik bir örneği.Öfkeyle kalkan da zararla otururmuş.
kardelen5463
kardelen5463  - 02 Nisan 2013 cevapladı
İlişkiler kategorisindeki diğer sorular
Dgreggs
Misafir  - 19 Mayıs 2021 sordu
0 Cevap
Dgreggs
Misafir  - 19 Mayıs 2021 sordu
0 Cevap
Sew olmak isteyen varmı
Misafir  - 14 Mayıs 2021 sordu
10 Cevap
Napim.com siktor gotttt
Misafir  - 14 Mayıs 2021 sordu
3 Cevap
evli sevgilim var
Misafir  - 16 Nisan 2021 sordu
7 Cevap
batı kısaltması
Misafir  - 02 Nisan 2021 sordu
0 Cevap