HABER

Çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira? İşte 26 Ekim güncel altın fiyatları

Çeyrek altın ne kadar oldu? 26 Ekim Perşembe altın fiyatları güne yükselişle başladı. Çeyrek altın dün güne 250 liradan başlarken gram altın ise 153 liradan alıcı buluyordu. Dün dolardaki artış ile birlikte altın fiyatları da yükseldi. Çeyrek altın 253 liradan, gram altın ise 154 liradan kapandı. Uzmanların gram altının 170 liraya kadar yükselebileceğini öngörüyorlar. Peki çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira? İşte 26 Ekim Perşembe güncel altın fiyatları

Çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira? İşte 26 Ekim güncel altın fiyatları

Çeyrek altın ve gram altın fiyatları, anlık ve güncel olarak haberimizde. Altın fiyatları güne düşüşle başladı. Dün ABD Başkanı Donald Trump'ın Fed Başkanlığı için adı geçen adaylar hakkında açıklamaları sonrasında dolar kuru yükselişe geçmişti. Doların bu yükselişi karşısında altın fiyatları aynı ivmeyi gösteremedi. Çeyrek altın ile gram altın fiyatları, dün sabah açılış rakamlarına göre ufak bir artışta. Peki çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira? Uzmanların altın fiyatları analizi ne şekilde? İşte 26 Ekim Perşembe güncel altın fiyatları...

26 EKİM 2017 GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

An olarak altın fiyatları;

154,79 liradan alınan gram altın, 154,83 liradan,

247,67 liradan alınan Çeyrek altın 253,14 liradan,

493,79 liradan alınan Yarım altın 506,28 liradan,

1010 liradan alınan Cumhuriyet altını ise 1020 liradan,

990,68 liradan alınan Tam Ziynet altını, 1009,47 liradan satılıyor.

Altın fiyatlarını anlık ve güncel olarak aşağıdaki bağlantıdan 7/24 takip edebilirsiniz.

Altın fiyatları için tıklayın

GRAM ALTIN 170 LİRA OLUR MU?

Altının gram fiyatında, ekim ayı içinde 155,7 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesinin görülmesinin ardından düşüşlerin sınırlı kalmasının, 170 lira seviyelerine kadar devam edecek bir yükseliş trendinin habercisi olabileceği belirtiliyor.

Uluslararası piyasalarda artan belirsizlikler ve yurt içinde döviz kurlarındaki yükselişlerden destek bulan altının gram fiyatı, ekim ayı içinde 155,7 lira ile rekor kırması sonrasında 150-153 bandında dengelendi. Bugün itibarıyla eylül ayı kapanışına göre yatırımcısına yüzde 4'ün üzerinde getiri sağlayan gram altın, tarihi zirvesinden gelen satışların sınırlı kalması ile 150 liranın üzerinde tutundu.

Analistler, kısa vadede ABD Başkanı Donald Trump'ın ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanlığına yapacağı atama, Fed'in kasım ve aralık ayındaki faiz kararları, İspanya'daki Katalonya krizi, İngiltere'nin Brexit görüşmeleri ve jeopolitik gelişmelerin altın fiyatlarında dalgalanmalara neden olabileceğini belirtiyor.

Altının gram fiyatının tarihi zirvesinden gelen satışlara karşın 150 lira üzerinde tutunmasının teknik açıdan yükseliş eğiliminin devam edebileceğine işaret ettiğini dile getiren analistler, yıl sonuna kadar 170 lira seviyelerinin gündeme gelebileceğini ifade etti.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) Başkanı Norayr İşler yaptığı açıklamada, "Küresel gerginlikler artış trendine girerse güvenli liman olarak gözüken altın fiyatları yeni rekorlar deneyebilir. Böyle bir durumda yıl sonuna kadar gram altında 170 lirayı rahatlıkla yakalayabiliriz." değerlendirmesinde bulundu.

ÇEYREK ALTIN NEDİR? KAÇ GRAMDIR?

Çeyrek altın 22 ayar ve 1,754 gramdır. Çeyrek altın çapı 18 mm'dır. Cumhuriyet Altını gibi Çeyrek Altın da T. C. Darphanesi tarafından basılmaktadır. Çeyrek altının ön yüzünde ''Türkiye Cumhuriyeti'' yazısı ve basım tarihi yer almaktadır. Diğer yüzünde ise; Atatürk resmi ve bu resmin çevresinde kenar süslemesi olarak yıldız işaretleri ve nakış süslemesi bulunmaktadır.

Çeyrek altın, işçiliğin az olması sebebi ile en çok tercih edilen yatırım altınları arasında yer almaktadır. Yatırım amaçlı altın alımlarında işçiliği en az olan altın türleri tercih edilmelidir. İşçilik ne kadar fazla ise alıcının ödeyeceği işçilik ücreti de o oranda artmaktadır. Bu anlamda en avantajlı altın türü ise Gram Altındır. Gram Altın işçiliği en az olan altın türüdür. İşçiliğin az olması, alış-satış farkının da az olması anlamına gelmektedir. Altın ulaşması oldukça zor olan değerli bir madendir. Ülkemizde ve Dünya' da altın yaygın şekilde neredeyse tüm sektörlerde kullanılmaktadır. Tıp sektöründen endüstriyel alana kadar yaygın olan bu maden saf olarak çok yumuşak bir haldedir bu yüzden farklı metaller eklenebilir.

Piyasa üzerinde en çok el değiştiren çeyrek altın ülkemizde devlet denetiminde Türkiye Cumhuriyeti Darphane’sinde basılmaktadır. Ülkemizde çeyrek altın hediyelik olarak götürülürken yatırım aracı olarak da kullanılır. Fiyatının uygun oluşu her bütçe için alım kolaylığı sağlar. Ayrıca çeyrek altında eski tarihli ve yeni tarihli olmak üzere bir ayrım söz konusudur. Yeni tarihli çeyrek altınlar piyasaya yüksek bir fiyatla giriş yapar ancak eski tarihli çeyrek altınlar vergiden muaf, ikinci el olduğu için yeni tarihli altına göre fiyatı daha düşüktür. Bu yüzden yatırım amaçlı çeyrek altın yani küçük altın almak isteyenler eski tarihli olanları tercih etmelidir.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler