HABER

Çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira? İşte güncel altın fiyatları (22 Eylül)

Çeyrek altın ne kadar oldu cevabı anlık ve güncel altın fiyatları ile haberimizde. Altın fiyatları yeni güne yükselişle başladı. Altın fiyatları, doların yükselişi karşısında aynı reaksiyonu gösterememişti. Ve serbest piyasada bu sabah çeyrek altın ile gram altın fiyatları, dün sabah açılıştan daha düşük bir değerde işlem görüyor. Peki çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira? Uzmanların, altın fiyatlarına bakışı nasıl? İşte 22 Eylül Cuma güncel altın fiyatları...

Çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira?  İşte güncel altın fiyatları (22 Eylül)

Çeyrek altın ne kadar oldu merak ediliyor. Altın fiyatları güne yükselişle başladı. Dün akşam ABD merkez bankası Fed tarafından açıklanan faiz politikası doların yükselmesine neden olurken altın fiyatları düşmeye başladı. Altın fiyatları yükselişle açılmış olsa bile serbest piyasada gram altın ile çeyrek altın fiyatları, dün sabahın açılış değerinden düşük durumda. Gram altın 145 lira, çeyrek altın 238 lira civarında şu sıralar işlem görüyor. Peki uzmanların altın fiyatları analizi ne şekilde? Çeyrek altın ne kadar? Gram altın kaç lira? İşte 22 Eylül Cuma güncel altın fiyatları...

22 EYLÜL 2017 ÇEYREK ALTIN FİYATI

An olarak altın fiyatları;

145,85 liradan alınan gram altın, 145,90 liradan,

233,36 liradan alınan Çeyrek altın 238,55 liradan,

465,26 liradan alınan Yarım altın 477,10 liradan,

968 liradan alınan Cumhuriyet altını ise 978 liradan,

933,45 liradan alınan Tam Ziynet altını, 951,29 liradan satılıyor.

Altın fiyatlarını anlık ve güncel olarak aşağıdaki bağlantıdan 7/24 takip edebilirsiniz.

Altın fiyatları için tıklayın

GÜNLÜK ALTIN FİYATLARI ANALİZİ

İntegral Yatırım Menkul Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Analizi:

Ons altında yaşanan kar realizasyonlarının 1306$ seviyesinde karşılandığını ve bu noktadan tepkilerin oluştuğunu izliyoruz. Bugün kıymetli metal seyrini 1312$ seviyesi üzerine taşıdı ve anlık bu nokta üzerinde işlem görmekte.

ABD doları ise küresel piyasalarda halen daha zayıf ve sarı metalde oluşan yukarı yönlü harekete hem dolar endeksinin hem de ABD 10 yıllık tahvil faizlerindeki aşağı yönlü seyrin etkili olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra bu akşam Fed var. Forex piyasalarında karar öncesinde temkinli seyirlerin yaşandığı görülüyor. Piyasa beklentisi Fed'in faizleri aynı tutmasını yönünde fakat altın yatırımcısının odak noktasında üç önemli başlık yer alıyor. Birincisi bilanço küçültme zaman çizelgesi, ikinci olarak düşük enflasyon ve son olarak 2017 yılı için 3. Faiz artırımının durumu. Bu üç başlık için verilecek mesajlar yılın geri kalanında yapılacak iki toplantı için ışık tutacak. Bu nedenle şahin & güvercin şeklinde ayrılacak olan Fed'in mesajların tonu altın fiyatlarındaki hareketliliği artırabilir.

Teknik Analiz: Ons altın 1312$ noktasından tepki almakta. Ayrıca onsta Bollinger bandın ortalamasının altındaki fiyat hareketi sürüyor. Analizlerimizde de belirttiğimiz gibi band henüz bir kırılma ve yön değişikliği yapmamış ve MACD'nin trendin yukarı yönlü hareketini de onayladığı göz önüne alındığında 1320$ / 1327$ direnç noktalarına oluşan fiyat hareketinde dikkatli olmakta fayda var. Buna karşın geri çekilmelerde en yakın desteği 1312$ seviyesi. Bu seviye altındaki satışlarda 1306$ noktasının kırılıp kırılmadığına dikkat etmekte fayda var.

Direnç: 1320 / 1327 / 1336
Destek: 1312 / 1306 / 1300

ÇEYREK ALTIN NEDİR? KAÇ GRAMDIR?

Çeyrek altın 22 ayar ve 1,754 gramdır. Çeyrek altın çapı 18 mm'dır. Cumhuriyet Altını gibi Çeyrek Altın da T. C. Darphanesi tarafından basılmaktadır. Çeyrek altının ön yüzünde ''Türkiye Cumhuriyeti'' yazısı ve basım tarihi yer almaktadır. Diğer yüzünde ise; Atatürk resmi ve bu resmin çevresinde kenar süslemesi olarak yıldız işaretleri ve nakış süslemesi bulunmaktadır.

Çeyrek altın, işçiliğin az olması sebebi ile en çok tercih edilen yatırım altınları arasında yer almaktadır. Yatırım amaçlı altın alımlarında işçiliği en az olan altın türleri tercih edilmelidir. İşçilik ne kadar fazla ise alıcının ödeyeceği işçilik ücreti de o oranda artmaktadır. Bu anlamda en avantajlı altın türü ise Gram Altındır. Gram Altın işçiliği en az olan altın türüdür. İşçiliğin az olması, alış-satış farkının da az olması anlamına gelmektedir. Altın ulaşması oldukça zor olan değerli bir madendir. Ülkemizde ve Dünya' da altın yaygın şekilde neredeyse tüm sektörlerde kullanılmaktadır. Tıp sektöründen endüstriyel alana kadar yaygın olan bu maden saf olarak çok yumuşak bir haldedir bu yüzden farklı metaller eklenebilir.

Piyasa üzerinde en çok el değiştiren çeyrek altın ülkemizde devlet denetiminde Türkiye Cumhuriyeti Darphane’sinde basılmaktadır. Ülkemizde çeyrek altın hediyelik olarak götürülürken yatırım aracı olarak da kullanılır. Fiyatının uygun oluşu her bütçe için alım kolaylığı sağlar. Ayrıca çeyrek altında eski tarihli ve yeni tarihli olmak üzere bir ayrım söz konusudur. Yeni tarihli çeyrek altınlar piyasaya yüksek bir fiyatla giriş yapar ancak eski tarihli çeyrek altınlar vergiden muaf, ikinci el olduğu için yeni tarihli altına göre fiyatı daha düşüktür. Bu yüzden yatırım amaçlı çeyrek altın yani küçük altın almak isteyenler eski tarihli olanları tercih etmelidir.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler