HABER

Çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira? İşte güncel ve anlık altın fiyatları (6 Ekim)

Çeyrek altın ve gram altın ne kadar oldu? Altın fiyatlarındaki yükseliş sonrasında çeyrek altın ve gram altın fiyatları daha çok merak edilmeye başlandı. Çeyrek altın, en çok alınan, biriktirilen ve hediye edilen olması nedeniyle ne kadar olduğu gün içerisinde birçok defa araştırılıyor. Altın fiyatlarındaki yükseliş, çeyrek altın ve gram altın fiyatlarına nasıl etki etti? İşte güncel ve anlık altın fiyatları (6 Ekim)

Çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira?  İşte güncel ve anlık altın fiyatları (6 Ekim)

Çeyrek altın ve gram altın fiyatları, anlık ve güncel olarak haberimizde. Altın fiyatları güne yükselişle başladı. Altın, halen uzmanlar tarafından en güvenilir yatırım aracı olarak kabul ediliyor. Bu yüzden altına yatırım yapanlar, altın fiyatlarını gün boyu kontrol etmek istiyor. Altın fiyatları, doların yükselişi ile birlikte artış eğilimine girdi. Serbest piyasada sabah saatleri itibariyle Kapalıçarşı'da çeyrek altın 239 lira, gram altın 146 liradan işlem görüyor. Peki çeyrek altın ne kadar oldu? Gram altın kaç lira? Uzmanların altın fiyatları analizi ne şekilde? İşte 6 Ekim Cuma güncel altın fiyatları...

6 EKİM 2017 GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

An olarak altın fiyatları;

146,32 liradan alınan gram altın, 146,37 liradan,

234,11 liradan alınan Çeyrek altın 239,32 liradan,

466,75 liradan alınan Yarım altın 478,63 liradan,

970 liradan alınan Cumhuriyet altını ise 980 liradan,

936,44 liradan alınan Tam Ziynet altını, 954,33 liradan satılıyor.

Altın fiyatlarını anlık ve güncel olarak aşağıdaki bağlantıdan 7/24 takip edebilirsiniz.

[![](https://imgrosetta.mynet.com/file/1481344/640xauto.jpg)](http://finans.mynet.com/altin/)

UZMANLARIN GÜNLÜK ALTIN FİYATLARI DEĞERLENDİRMESİ

İntegral Yatırım Menkul Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Analizi:

Ons altın dolar karşısında verdiği kayıpların ardından 1270 dolar üzerinde tutunmaya çalışıyor. ABD Doları, gelişen ülke para birimlerine ve emtialara karşı halen daha güçlü bir tablo izliyor.

Dolar endeksinin inatçı bir şekilde 93.0 üzerinde seyrediyor olması ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin %2.30 üzerinden tepkiler vermesi ons altın üzerinde aşağı yönde baskılayıcı unsurlar olmaya devam ediyor. Forex piyasalarında gündemin sakin olması ve risk iştahının artması yatırımcıların ons altın yönelimine biraz ara verdiğini gösteriyor. Günün geri kalanında veri takvimi zayıf. Yarın ise ABD kanadında PMI rakamlarının yanı sıra ADP özel sektör istihdam değişimi verisi doların seyri açısından izlenebilir.

Teknik Analiz: Ons altında teknik göstergel er yatay bir seyri almış durumda. RSI aşırı satım bölgesine gelirken, OsMA ve MACD 0 eşik seviyesi altında yatay bir seyir izliyor. Bu nedenle kıymetli metalin bulunduğu bölge önemli. Şayet piyasalarda altını destekleyecek temel bir gelişmenin yer alması kıymetli metali 1277 dolar - 1281dolar direnç aralığına götürebilir. Aksi halde ise geri çekilmelerde ilk olarak 1270 dolar desteği ön planda ve bu seviye altında 1262 dolar seviyesi destek noktası olarak hedeflenebilir.

Direnç: 1281 / 1288 / 1295
Destek: 1272/ 1262 / 1250

ÇEYREK ALTIN NEDİR? KAÇ GRAMDIR?

Çeyrek altın 22 ayar ve 1,754 gramdır. Çeyrek altın çapı 18 mm'dır. Cumhuriyet Altını gibi Çeyrek Altın da T. C. Darphanesi tarafından basılmaktadır. Çeyrek altının ön yüzünde ''Türkiye Cumhuriyeti'' yazısı ve basım tarihi yer almaktadır. Diğer yüzünde ise; Atatürk resmi ve bu resmin çevresinde kenar süslemesi olarak yıldız işaretleri ve nakış süslemesi bulunmaktadır.

Çeyrek altın, işçiliğin az olması sebebi ile en çok tercih edilen yatırım altınları arasında yer almaktadır. Yatırım amaçlı altın alımlarında işçiliği en az olan altın türleri tercih edilmelidir. İşçilik ne kadar fazla ise alıcının ödeyeceği işçilik ücreti de o oranda artmaktadır. Bu anlamda en avantajlı altın türü ise Gram Altındır. Gram Altın işçiliği en az olan altın türüdür. İşçiliğin az olması, alış-satış farkının da az olması anlamına gelmektedir. Altın ulaşması oldukça zor olan değerli bir madendir. Ülkemizde ve Dünya' da altın yaygın şekilde neredeyse tüm sektörlerde kullanılmaktadır. Tıp sektöründen endüstriyel alana kadar yaygın olan bu maden saf olarak çok yumuşak bir haldedir bu yüzden farklı metaller eklenebilir.

Piyasa üzerinde en çok el değiştiren çeyrek altın ülkemizde devlet denetiminde Türkiye Cumhuriyeti Darphane’sinde basılmaktadır. Ülkemizde çeyrek altın hediyelik olarak götürülürken yatırım aracı olarak da kullanılır. Fiyatının uygun oluşu her bütçe için alım kolaylığı sağlar. Ayrıca çeyrek altında eski tarihli ve yeni tarihli olmak üzere bir ayrım söz konusudur. Yeni tarihli çeyrek altınlar piyasaya yüksek bir fiyatla giriş yapar ancak eski tarihli çeyrek altınlar vergiden muaf, ikinci el olduğu için yeni tarihli altına göre fiyatı daha düşüktür. Bu yüzden yatırım amaçlı çeyrek altın yani küçük altın almak isteyenler eski tarihli olanları tercih etmelidir.

Geri Dön