Cezaevinde dünyaevine girdiler

İZMİR (İHA) - İzmir Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde 3.'sü düzenlenen tutuklu ve hükümlülerin toplu nikah töreni, İzmir Buca Cezaevi'nde gerçekleştirildi.

Buca Cezaevi sinema ve konferans salonunda gerçekleşen törenin ev sahipliğini İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler yaparken, törene, İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, İl Jandarma Alay Komutanı Hüseyin Zafer Karataş, Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy ve Buca Kaymakamı Mehmet Taşdöğen de katıldı. Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlüler ile nikahları kıyılan çiftlerin aileleri de salondaki yerlerini aldılar. Nikah töreni öncesindeki konuşmasına 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak ve töreni düzenleyenleri tebrik ederek başlayan İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, cezaevlerinin birer eğitim kurumu olarak kullanılması için ellerinden geleni yaptıklarını belirtti. Hükümlülere üzerlerine düşeni yapmalarını ve cezaevlerinde geçirdikleri zamanı -uzun ya da kısa- iyi değerlendirerek cezaevlerinden ayrılmalarını tavsiye eden Vali Kıraç, Türk toplumunun temeli olan aile birliklerini resmileştiren 14 çifti tebrik etti ve ömür boyu mutluluklar diledi. İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Emin Özler de, geleneksel hale gelen toplu nikah töreninin 3.'sünü düzenlemekten mutluluk duyduklarını söyledi. Aile kurumunun Türk toplumunda kutsal kabul edildiğini kaydeden Özler, "Gönül arzu ediyor ki hiç resmi nikahsız evlilik olmasın. Ama oluyor, olanları da elbirliğiyle resmi nikaha dönüştürme gayretlerimiz sürecek. Özellikle kadınlarımızın medeni haklarını kullanabilmesi için evlilikleri meşrulaştırmayı amaçlıyoruz. Cezaevlerinde kalan hükümlülerimizin bazıları evli, çocukları var ama cezaevindeki eşini ziyaret edemiyor. Çünkü resmi evlilik yok. Bu nedenle başlangıçta 30 çiftin, bugün ise 14 çiftin resmi nikahını kıyıyoruz" diye konuştu. Buca Cezaevi'nde 2 bin 240 tutuklu ve hükümlünün kaldığını açıklayan Özler, "İnsanların cezaevlerinde eğitilmesi gerekir. Hata yapılabilir ama hatada tekrar olmamalıdır. İkinci kez cezaevine girenlerin kader mahkumu olarak nitelendirilmemesi gerekir" şeklinde konuştu. Buca Cezaevi Müdürü Remzi Uluşahin de cezaevlerinin suç işlemeden yaşama sanatının öğretildiği kurumlar olduğunu dile getirdi.

Uluşahin konuşmaların ardından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili şiirini okudu. Daha sonra nikah törenine geçildi ve dini nikahlı 14 çiftin resmi nikahları kıyıldı. Çiftlerin nikah şahitliklerini İzmir Valisi Kıraç ile Cumhuriyet Başsavcısı Özler yaparken, resmi nikahları Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy kıydı. Nikahları kıyılan çiftlere altınlarını takan şahitler İzmir Valisi Kıraç ile Cumhuriyet Başsavcısı Özler, tüm çiftlere ömür boyu mutluluk dileğinde bulundu. Nikahları kıyılan çiftlerden, S.C.
ve Z.İ., cezaevinden kurtularak yeni bir hayata başlamak, ailelerine ve sevdiklerine kavuşarak kendi yuvalarını kurmak istediklerini söyledi. Tören, pasta kesilmesinin ardından hükümlü ve tutukluların hazırladığı skeçle son buldu.