HABER

Cezaevinin çatısında intihar girişimi

Balıkesir'in Kepsut ilçesinde yeni yapılan L tipi cezaevinde çalışan işçilerden biri maaşını alamadığı için intihara kalkıştı

Cezaevinin çatısına çıkıp kendini atmak isteyen işçiyi olay yerine giden kaymakam ile ilçe jandarma komutanı ikna ettiler. Hastaneye kaldırılan S.G. isimli işçi daha sonra ifadesi alınmak üzere jandarma komutanlığına götürüldü.

Edinilen bilgiye göre, dün öğleden sonra meydana gelen olay, ilçede yapımı yılan hikayesine dönen L Tipi Cezaevi'nde yaşandı. Cezaevi inşaatında çalıştığı öğrenilen S.G. isimli işçi, aylardır maaşını alamadığı için cezaevinin çatısına çıkarak intihar etmek istedi. Şantiyedeki görevlilerin ikna etmeye çalıştığı S.G., kendisine müdahale etmek isteyenleri aşağıya atlamakla tehdit ederken alacaklarının ödenmesini istedi.

İhbar üzerine olay yerine sevk edilen jandarmalar da öfkeli işçiyi intihar girişiminden vazgeçiremedi. Olayı öğrenen Kepsut Kaymakamı Mehmet Türköz cezaevine giderek yetkililerden bilgi aldı. Kaymakam Mehmet Türköz'ün talimatıyla olay yerine ambulans gönderildi. İlçe jandarma Komutanı Lokman Zorba ve İlçe Emniyet Amiri Ziyver Kaya da cezaevindeki intihar girişimiyle ilgili olay yerine gittiler. Genç işçi kendisiyle görüşme taleplerini geriye çevirirken, Kaymakam Mehmet Türköz ve İlçe Jandarma Komutanı Lokman Zorba, S.G. isimli işçiyi dakikalarca süren çabaların sonunda ikna ederek intihardan vazgeçirdiler. Gözyaşına boğulan işçi sinir krizi geçirirken ambulansla hastaneye kaldırılarak müşahedeye alındı.

İŞÇİYİ BIRAKIP GAZETECİYİ TEHDİT ETTİ

Kepsut L Tipi Cezaevi'ndeki intihar girişimiyle ilgili haber takibi için olay yerine giden basın mensubu cezaevi inşaatının şantiyesinde görevli Hasan B. isimli şahsın taciziyle karşılaştı. Çatıdan kendisini atmak üzere olan inşaat işçisiyle ilgilenmeyi bırakan şantiye şefi olduğu belirtilen Hasan B. görevini yapan gazeteciye, "Sen kim oluyorsun, çekmeyeceksin" diyerek tehditler savurup engel olmaya çalıştı. Basın mensubunun üzerine yürüyen şantiyeciyi olay yerindeki jandarma görevlileri engelledi. Tüm bu yaşananların ardından olay yerine gelen Kepsut Kaymakamı Mehmet Türköz de çatıdaki inşaat işçisinin intihar girişimiyle ilgili olarak Balıkesir Valisi Yılmaz Arslan'ı arayarak olayla ilgili bilgilendirdi. L tipi cezaevindeki intihar girişimiyle ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.

CEZAEVİ TESLİM EDİLEMEDİ

Öte yandan, Kepsut'ta, 8 Ekim 2006 tarihinde teslim edilmek üzere 22 Aralık 2003 tarihinde ihaleye çıkılan ve yüzde 50 kırımla 15 milyon 300 bin YTL'ye ihale edilen Kepsut L Tipi Bölge Cezaevi inşaatı, teslim tarihinin üzerinden yaklaşık 4 yıl geçmesine rağmen henüz bitirilemedi. Müteahhit firma Kayalar İnşaat tarafından eski Adalet Bakanları Cemil Çiçek ve Fahri Kasırga ile dönem Valileri Atıl Üzelgün ve Selahattin Hatipoğlu'na 7 defa bitirme sözü verilmesine rağmen cezaevinin hale teslim edilememesi tepkilere yol açtı. Son olarak Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul da kısa süre önce ziyaret ettiği cezaevinde incelemelerde bulunmuş, inşaat firmasının yetkilisine cezaevinin henüz teslim edilmemesi sebebiyle ilçe ekonomisinin 500 milyon TL civarında zarara uğradığını belirterek tepkisini ifade etmişti.

İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön