HABER

Chatham House'ta PKK yanlısı konferansa tepki

LONDRA (İHA) - Chatham House adı ile bilinen İngiltere Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde düzenlenen "Uluslararası İlişkilerde Kürtler" isimli konferansa Türk diplomatlar tepki gösterdi.

Dün sabah saatlerinde başlayan ve akşam sona eren konferanstaki 4 ayrı oturumdan hiçbirinde, Türk tezini savunan ya da Türk olan bir konuşmacı bulunmaması, konferansı izleyen 3 Türk bürokratın tepkisini çekti. Bürokratlar, oturumlarda soru cevap bölümüne geçildiğinde söz alarak, PKK'nın Amerika ve Avrupa Birliği ülkeleri tarafından terörist örgüt olarak tanındığını ve Türkiye'de 30 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğunu belirtti. Bürokratlar, Türkiye'nin Kuzey Irak'a gerçekleştirdiği sınır ötesi operasyonun sadece PKK'yı hedef aldığını, Iraklı Kürtler ve bölgedeki Kürt yönetimine karşı yapılmadığını ifade etti. Salonda bulunan PKK yanlısı bazı dinleyiciler, "Yalan", "Sus", "Her zaman yalan" diyerek, Türk bürokratları susturmaya çalıştı.

Chatham House'taki konferans için bastırılan kitapçıklarda Türkiye'nin güneydoğusunu, "Kürdistan" olarak gösteren harita ise tepkilerin artmasına yol açtı. İngiltere'nin en bilinen ve etkili düşünce kuruluşundan biri olan Chatham House'un Türkiye aleyhtarı ve PKK lehtarı bir konferansa ev sahipliği yapması ve Türkiye'nin sınırlarını yanlış gösteren bir haritayı yayınına alması nedeni ile Türk yetkililerinin nasıl bir tavır alacağı merak ediliyor.

Konferansta dikkat çeken bir başka konu ise, 3 oturumda da Exeter Üniversitesi'nden bazı profesörler oturum yöneticisi olarak ya da konuşmacı olarak yer aldı. Daha önceden konferansa katılacağı duyurulan DTP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel, İstanbul'a döndüğü için toplantıya katılamadı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler