Cheney, asker talebinde bulunmadı

Cheney, asker talebinde bulunmadı

Ankara - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney arasındaki görüşmede, Afganistan'ın istikrarına katkı, İran'ın nükleer programı ile bölgesel ve ikili ilişkiler ele alındı.

Orta Doğu gezisinin son durağı Türkiye'ye bugün öğlen saatlerinde gelen ABD Başkan Yardımcısı Cheney ile Başbakan Erdoğan arasındaki görüşmede, iki ülkeyi ilgilendiren konuların yanı sıra ikili ilişkiler de görüşüldü.

Görüşmede, Afganistan'ın istikrarına katkı amaçlayan işbirliği konuları ele alınırken, "muharip güç talebi gündeme gelmedi."

İkili ilişkilerin yanı sıra ortak gündem konuları ve bölgesel sorunların değerlendirildiği görüşmede, 5 Kasım'da ABD Başkanı George W. Bush ile Başbakan Erdoğan arasındaki görüşmede ortaya çıkan terörle mücadelede işbirliği yönündeki kararlık da bir kez daha teyit edildi.

Öte yandan, İran ve bölgede istikrarın nasıl sağlanacağı gibi konulara da değinilirken, Cheney, İran'ın "nükleer silahlanma programına" ilişkin kaygılarını dile getirdi.

Erdoğan da İran'ın, Atom Enerjisi Kurumu ile çalışması ve uluslararası toplumda kaygıları giderecek şekilde sorunun müzakere edilerek çözülmesi gerektiği görüşünü ifade etti.

AA