Cheney, Barzani ile görüştü

Cheney, Barzani ile görüştü

Erbil (AA)- Irak'ta bulunan ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, ABD ve Irak arasındaki yeni stratejik ilişkiler konusunda yapılan müzakerelerin sonuçlanmasında ve gelecek günlerde yasaların önemlilerinin geçirilmesi konusunda Kürt lider Mesud Barzani'nin yardımlarına güvendiklerini söyledi.

Ortadoğu turu kapsamında dün Irak'a gelen Cheney, Bağdat'ın kuzeyindeki Balad Hava Üssünde 3 binden fazla Amerikan askerine hitap ettikten sonra, kuzeydeki Erbil kentine gitti. Burada Mesud Barzani ile görüşen Cheney, ilk defa geldiği Erbil'e gecikmiş bir ziyarette bulunduğunu belirterek, Barzani ile, başta Irak'ın kuzeyi olmak üzere bu ülkeyle ilgili tüm konuları görüştüklerini ifade etti.

Cheney, görüşmede terör örgütü PKK sorununun ele alınıp alınmadığı konusunda ise bilgi vermedi. Cheney'nin bölgeyi ziyaretini "tarihi gün" olarak niteleyen Barzani ise yeni, federal, demokratik ve çoğulcu Irak'ın inşa edilmesi için olumlu rol oynayacakları konusunda verdikleri taahhüde uyacaklarını kaydetti. Barzani, Cheney'e Irak anayasası konusunda verdikleri söze bağlı kalacaklarını söyleyerek, sorunların değil, çözümün parçası olmak için olumlu rol oynamaya devam edeceklerini ifade etti.