Cheney: Hamas görüşmeleri baltalıyor

Kudüs (AA)- ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Hamas'ın, İran ve Suriye'den aldığı destekle İsrail ve Filistin Yönetimi arasındaki barış görüşmelerini baltalamaya çalıştığını söyledi.

Cheney, Türkiye'ye hareketinden önce Kudüs'te İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltı sonrası basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Cheney, Hamas'ın İran ve Suriye tarafından desteklendiğine ilişkin kanıtlar bulunduğunu belirterek, "Barış sürecini baltalamak için her şeyi yapıyorlar" diye konuştu.
Dick Cheney, dün de Ramallah'ta Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas ve Selam Feyyad ile görüşmüştü.

Cheney, Filistinli liderlerle dünkü görüşmelerinde, ılımlı ve militan Filistinli gruplar arasında yakınlaşmayı teşvik amacıyla Yemen'de sürdürülen çabaları da ele aldıklarını belirtti. "Filistinlilerle bu konuyu ele aldıktan sonra benim edindiğim izlenim, yakınlaşma için Gazze'de Hamas yönetimindeki durumun tümüyle tersine çevrilmesi dahil,
birtakım ön koşullar koyduklarıdır" dedi.

Cheney, Irak'ta 4 bininci Amerikalının öldüğünün hatırlatılması üzerine, bu sayının Amerikan kamuoyunda psikolojik bir etki yaratabileceğini belirtti, "Tabii ki, her bir kaybı üzüntüyle karşılarız. Gençleri, erkek olsun kız olsun, tehlikeli görevlere gönderme kararı, Başkan'a aittir. Ve tabii ki, bu kararları vermek kolay değil" dedi.