Cheney, Peres ile görüştü

Kudüs - Orta Doğu gezisi çerçevesinde İsrail'de bulunan ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney, Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüştü.

Peres, görüşmede, "Suriye'nin İran'ın bir uydusu olduğuna inandıklarını" ve Suriye'nin Lübnan'daki Hizbullah'a silah sevkıyatını sürdürdükçe bu ülkeyle görüşme yapmayacaklarını söyledi.

İşgalleri altındaki Golan Tepeleri konusuna değinen Peres, "Golan Tepeleri geri verilirse, bu, İran'ın Lübnan'daki etkisini artıracak ve tüm bölge İran-Suriye kontrolünün etkisi altına girecek" diye konuştu.

Peres, her gün İran'dan gelen silahların Suriye üzerinden Hizbullah'a gittiğini öne sürerken, "Bu, tıpkı Hamas'ın Gazze Şeridi'nde yaptığı gibi, Suriye'yi, Lübnan'ı ele geçirmeye çalışan bir İran uydusu haline getiriyor" dedi.

ABD ve Avrupa'nın İran'ın balistik füze alanındaki gelişmelerini göz ardı ettikleri yönünde bir görüntü verdiklerini söyleyen Peres, "İran'ın nükleer başlıklarla donanmış balistik füzeler geliştirmede tek niyeti, İsrail'i yok etmek ve tüm dünyayı tehdit etmek" diye konuştu.

Cheney de Suriye'deki gelişmelerin, özellikle Suriye'nin Hizbullah'a silah sağlamasının ülkesini endişeye sevk ettiğini, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan İsrail ile diyalog istediğine ilişkin bir izlenim edinmediğini belirtti.

Ülkesinin sadece İsrail'e değil, ABD'ye de yönelen tehditlere karşı "elinden gelen her şeyi yapacağını" kaydeden Cheney, ABD'nin İsrail-Filistin barış sürecinin ilerlemesi için de "elinden geleni yapacağını" belirtti.

AA