HABER

Chirac'tan yoksul ülkeler proje çağrısı

Paris - Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, "yoksul ülkelere daha fazla yardım edilmesi için somut projeler üretilmesi" çağrısında bulundu. Fransa'nın düzenlediği uluslararası küresel dayanışma konferansı, Paris'te başladı.

Konferansın açılışında konuşan Chirac, "BM rakamlarına göre, 2015 yılına kadar yoksul ülkelerin kalkınması ve sağlık sorunları için 200 milyar dolara ihtiyaç olduğunu" kaydederek, "bu alanda şu ana kadar sadece 65 milyar dolar kaynak yaratıldığını" uyarısında bulundu.

Chirac, "Yeni somut projelerle bir adım atmak ve bu durumu geri döndürülemez hale getirmek için artık zaman geldi" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı, ülkesinin özellikle yoksul ülkelerdeki ilaç ihtiyacını gidermek için geliştirilecek bütün projelere yapıcı bir tutumla destek vermeye hazır olduğunu söyledi.

Konuşmasında Fransa parlamentosunun konuyla ilgili kabul ettiği yasaya da atıfta bulunan Chirac, uçak biletlerinden kesilecek düşük miktarda vergilerle oluşturulacak fonun, özellikle yoksul ülkelerde ilaç satın alınması için harcanacağını sözlerine ekledi.

Bu yasa 1 Temmuz 2006 tarihinde yürürlüğe girecek. Fransa, uçak biletlerinden kesilecek vergilerden 200 milyon avroluk bir fon oluşturmayı hedefliyor. Konferans sonunda en az 10 ülkenin daha uçak biletlerinden kesilecek vergileri fakir ülkeler için ayrılacak fona devretmeyi taahhüt etmesi bekleniyor.

Chirac'ın geçen yıl BM Genel Kurul oturumunda gündeme getirdiği uçak biletlerinden kesilecek düşük miktarda vergiden toplanacak parayla bir fon oluşturulması önerisi, konferans sırasında özellikle ele alınacak konuların başında geliyor.

Konferansta, fakir ülkelerde başta AIDS olmak üzere veba, kolera ve sıtma gibi bulaşıcı hastalıklarla mücadeleye kaynak yaratılması konusunda diğer yaratıcı öneriler de gözden geçirilecek ve uluslararası dayanışma için ülkeler arasında bir uzlaşma sağlanması üzerinde durulacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler