HABER

CHP, ahır olarak kullanılan hastaneyi sordu

CHP Ankara Milletvekili Yılmaz Ateş, Ankara’nın Yakupabdal Köyü’nde bir hayırsever tarafından yaptırılan ancak ilgisizlik ve ihmal nedeniyle hayvan barınağı olarak kullanılan hastaneyi sordu.

Ateş, Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, Çankaya İlçesine bağlı Yakupabdal köyünde on yıl önce hayırsever bir yurttaşımız tarafından üç katlı, 60 yataklı bir hastane yaptırıldığı, 6 milyon TL’ye mal olan bu hastanenin Ankara Valiliğine teslim edildikten sonra çürümeye terk edildiği yönündeki haberleri hatırlattı.

Ateş, Yakupabdal Köyü’nün, Çankaya İlçesine bağlı 14 bin nüfuslu bir mahalle olduğu, mahalle halkının sağlık hizmeti için 18 kilometre mesafede bulunan Ankara’ya gitmekten kurtarmak amacıyla yapılan bu hastanenin, ilgisizlik nedeniyle hırsızlar tarafından yağma edildiği, akşamları ise hayvan barınağı olarak kullanıldığının iddia edildiğini kaydetti. Ateş, “Ülkemizde eğitim ve sağlık yatırımlarının yetersizliği ortadadır. Eğitim ve sağlık alanında yapılan bir kuruşluk yatırımın dahi büyük önemi vardır. Hayırsever bir vatandaşımız tarafından Yakupabdal Mahallesinde yaptırılan hastanenin büyük bir sorumsuzluk ve ihmal nedeniyle uğradığı tahribat, hem insani hem de kamu sorumluluğu ve ciddiyeti açısından kabul edilemez bir durumdur” dedi.

Ateş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a “Bu hastane Ankara valiliği tarafından hangi tarihte teslim alınmıştır? Teslim alındığında binanın durumu ve içinde bulunan demirbaşlar nelerdir? Şu anki durumu nedir? Yapımı öncesinde Sağlık Bakanlığı veya Ankara valiliği ile imzalanan bir protokol var mıdır? Kapsamı nedir? Bu protokolün gereği yerine getirilmiş midir? Günümüz koşullarında benzeri bir binanın maliyet bedeli nedir? Bu hastane aradan geçen bu kadar süreye rağmen, hizmete niçin açılmamıştır? Bu tür olaylar sonrasında, diğer hayırsever vatandaşlarımız etkilenip devlete karşı güvenleri zedelenmez mi? Bina yeniden düzenlenerek hizmete alınacak mıdır? Bu konudaki planlamanız nedir? Milli bir servet niteliğinde olan bu binanın, şu anki duruma getirilmesinin sorumluları kimdir?” sorularını yöneltti.

ANKA

Geri Dön