HABER

CHP, cezaevleri için araştırma istedi

CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, cezaevlerindeki beslenme, sağlık koşulları için Meclis’te araştırma açılmasını istedi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP İstanbul Milletvekili Melda Onur, 27 Eylül tarihinde Adalet Bakanlığı’na cezaevlerindeki beslenme, sağlık koşullarını sorgulayan bir soru önergesi verdiklerini belirterek, “Bu soru önergesinde, ülkemizde hızla artan tutuklu sayısına ve cezaevlerinde yaşanan ölümlere değindik” dedi.

“Halen Adalet Bakanlığından bir yanıt yok” diyen Onur, şöyle dedi:

“Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2010 yılında 161 mahpus hastalığı nedeniyle hayatını kaybetti. (Bunun dışında 213 mahpus doğal yollarla, 38 mahpus intihar sonucu yaşamını yitirdi. 1 mahpus diğer mahpuslar tarafından öldürüldü.) Türkiye cezaevlerinde şu anda kaçı kronikleşmiş, ağır, hafif hasta kaç tane vejeteryan, vegan ya da belirli inançları doğrultusunda farklı beslenmeyi seçmiş hükümlü ve tutuklu bulunuyor, bu konuda kesin bir rakam yok. Bunu bilmek istedik."

-MECLİS ARAŞTIRMASI AÇILMASINI İSTEDİ-

Melda Onur, TBMM Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinde de, cezaevlerindeki beslenme, sağlık koşulları için Meclis’te araştırma açılmasını istedi. Önergede, Anayasa’nın 98, İçtüzüğün 104 ve 105. maddelerine dikkat çekilerek, şöyle denildi:

“Cezaevlerinde bulunan hükümlü ya da tutuklu vatandaşların çeşitli sağlık sorunları, beslenme yetersizliği, sıhhi olmayan koşullar yüzünden hastalanmaları, gerek cezaevinde, gerekse çıkar çıkmaz vefat etmeleri nedeniyle, cezaevlerinde ilgili hizmetlerin iyileştirilmesi yönünde; Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı arasında, işkence ve kötü muameleye karşı etkin mücadele amacıyla oluşturulan, Ceza İnfaz Kurumlarındaki Sağlık Hizmetlerinin Düzenlenmesi Hakkında Protokol gereğince hükümlü ve tutukluların sağlık hizmetlerinden etkin bir şekilde yararlanabilmelerinin denetlenmesi, hükümlü ve tutuklulara verilen yemeklerin denetlenmesi, sağlık ve diğer nedenlerle özel beslenmeye ihtiyaç duyan hükümlü ve tutuklu sayısına göre bu kişilere verilmesi gereken yemeklerin standartlarının belirlenmesi, doktor başına düşen hasta hükümlü ve tutuklu sayısının belirlenerek doktor kontrolü ve revire çıkma haklarının iyileştirilmesi, cezaevlerinde kullanılan ve içilen suların analizinin yapılması ve arıtma ihtiyacı olup olmadığının incelenmesi ve olası olumsuz gözlemlere karşı alınması gereken tedbirlerin oluşturulması amacıyla bir Meclis araştırması açılması için gereğinin yapılmasını arz ederiz.”

ANKA

Geri Dön