HABER

CHP'de olağanüstü kurultayla ilgili flaş iddia: Kılıçdaroğlu aday olmayacak

CHP'de 'olağanüstü kurultay' için imzalar toplanmaya devam ederken, imza sayısının iki günde 466'ya ulaştığı belirtildi. Genel Başkanlık tartışmalarının iyiden iyiye alevlendiği belirtilen CHP'de 625 imza sayısına ulaşılırsa Kılıçdaroğlu'nun aday olmayacağı ve Muharrem İnce'nin tek aday olarak kurultaya gideceği iddia edildi. Öte yandan CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve İlhan Cihaner'in çağrısıyla oluşturulan 'Gelecek için Biz' ekibi de olağanüstü kurultay çağrısı yaptı.

CHP'de olağanüstü kurultayla ilgili flaş iddia: Kılıçdaroğlu aday olmayacak

CHP’de 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerinin hemen ardından başlayan olağanüstü kurultay tartışmaları önceki gün muhalefetin çağrısıyla resmiyet kazandı. CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün sosyal medya hesabından ilk günde toplanan imzaların 353’e ulaştığını paylaştı. 81 il teşkilatından noter tasdikli imza toplayan muhalifler, çalışmalarını hem bölgelerinde hem de Ankara’da sürdürürken, imza sayısının ikinci günde ise 466’yı bulduğu belirtildi. Son kurultayda Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkan İnce, 447 oy almıştı.

Muhalif kanat, aynı zamanda şubatta yapılan olağan kurultaydaki 1266 olan delege sayısının 1248’e düştüğü bilgisini verdi. Buna göre seçimli kurultay için muhalefetin 625 imzaya ihtiyacı var. İnce ekibi bu hafta içi yeterli imzayı bulacaklarına inanırken, gerekli sayı bulunduğu anda imzaları genel merkeze ileteceklerini dile getiriyor.

Genel Merkez kanadı ise gündemlerinde kurultay olmadığı konusunda ısrarlı. İnce ekibinin çalışmalarına yönelik yakın takip yapan Genel Merkez , delegenin nabzını tutuyor. Yerel seçim öncesi muhalefetin “kılıç çekmesi”ni “hoşnutsuzlar hareketi” olarak adlandıran parti yönetimi, kurultay isteyenlerin çoğunun milletvekili listelerinde yer alamayan küskünler olduğunu belirtiyor. Parti yönetimi İnce’nin kurultay için yeterli sayıyı bulamayacağı görüşünde.

'KILIÇDAROĞLU ADAY OLMAYACAK' İDDİASI

Öte yandan olağanüstü kurultay için yeterli imzanın toplanması halinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olmayacağı iddia edildi. Avukat Fidel Okan 'son gelen bilgi' diye yaptığı paylaşımda Kurultay için gerekli olan 625 imza sayısına ulaşıldığında Kılıçdaroğlu Genel Başkan adayı olmayacağını açıklayacak. Muharrem İnce, CHP’nin tek Genel Başkan adayı olarak Kurultaya girecek." ifadelerini kullandı.

fidel okan

KURULTAY ÇAĞRISINA ONLAR DA KATILDI

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’ye yakın isimler tarafından olağanüstü kurultay için başlatılan imza toplama çalışması devam ederken, bir çağrı da parti içindeki bir başka ekipten geldi.

CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve eski milletvekili İlhan Cihaner’in çağrısıyla bir grup milletvekilince oluşturulan ve mevcut parti yönetimini eleştirerek sol siyaset vurgusu yapan “Gelecek için Biz” ekibi de olağanüstü kurultay için “açık çağrı” yaptı.

Yapılan açıklamada, adil ve güvenli koşullarda olmayacağı bilinerek girilen 24 Haziran seçimlerinin CHP adına “açık bir başarısızlıkla” sonuçlandığı ifade edilerek, “24 Haziran seçim sonuçları CHP’de uzun döneme yayılmış siyasetsizliğin eseridir. Hal böyleyken CHP’nin mevcut yönetimi, bugünkü siyaset anlayışını sürdürmekte ısrarlıdır. Yeni bir siyasete olan ihtiyaç her zamankinden daha fazladır. Bugünün olağanüstü koşulları, siyasi mücadeleyi toplumla buluşturacak, Meclis’i de içeren ama mutlaka onun da dışına taşan bir siyaseti gerektirmektedir” denildi.

DELEGELERE DAVET

CHP’nin “sağdan oy alma kaygısıyla içine düşürüldüğü siyasetsizlik ve ideolojik kafa karışıklığının” acilen giderilmesi, Türkiye’nin tüm temel sorunlarıyla yüzleşen ve çözümler üreten bir siyasi program oluşturulması, parti tüzüğünün değiştirilmesi, yerel seçim adaylarının belirlenmesinde önseçimin benimsenmesi istenen çağrıda, “Partimizin vakit geçirmeden olağanüstü kurultaya gitmesi zorunludur. CHP delegelerini olağanüstü kurultay için imza vermeye davet ediyoruz” denildi.

15 GÜN İÇİNDE İMZALARIN TOPLANMASI GEREKİYOR

CHP tüzüğüne göre seçimli olağanüstü kurultay yapılabilmesi için mevcut delegenin salt çoğunluğunun imzası aranıyor. Buna göre, duyurudan itibaren 15 günlük süre içinde 634 imzanın toplanması gerekiyor. Yeterli imzanın toplanması durumunda ise parti yönetiminin en geç 45 gün içinde kurultayı toplama zorunluluğu bulunuyor.

İnce’ye yakın isimler tarafından olağanüstü kurultay için noter aracılığıyla toplanan imza sayısının 2 gün içinde 400’ü geçtiği belirtiliyor.

ÇELEBİ DE ÇAĞRI YAPMIŞTI

Dün de CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Çelebi, Kurultay çağrısı yapmıştı. Çelebi sosyal medya hesabından "Ulusun geleceği için, ihtirassız yalnız vatan ve memleket selametini gaye edinerek: Değişim için + 1" diye yazmıştı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 13 yorum
dinliyorumda bu hakim vede savcılara ettiği hakaret arşualayı geçti yokmu yürekli hakim sevcı gel bakalım kemal demeyi hayret ediyorum
CHP TEKRARDAN ÖZÜNE DÖNMELİ.BU AMK KEMALİ CHP Yİ DERSİMLİLER DERNEĞİNE ÇEVİRDİ...
bay bay tayyipin sol kolu kemal
Geri Dön