CHP erken çekilme için genel görüşme isteyecek

Ankara (AA)- CHP, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak'ın kuzeyindeki terör örgütü unsurlarına yönelik gerçekleştirdiği sınır ötesi kara harekatının sona erdirilmesine ilişkin zamanlama konusunda TBMM'de genel görüşme açılmasını isteyecek.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Deniz Baykal'ın başkanlığında genel merkezde toplandı. Toplantıda, TSK'nın Irak'ın kuzeyine gerçekleştirdiği kara harekatının sona erdirilmesine ilişkin zamanlama konusunda TBMM'de genel görüşme açılması için girişimde bulunulması kararlaştırıldı. Konuyla ilgili hazırlıkların
CHP Meclis grubu tarafından yürütüleceği ve AK Parti'nin talebi durumunda konunun kapalı oturumda da değerlendirilebileceği belirtildi.

Toplantıda, Genelkurmay Başkanlığı ve CHP'den yapılan yazılı açıklamalarla yaşanan tartışma süreci de gündeme geldi. Baykal'ın yaptığı değerlendirmede, "kara harekatının sona erdirilmesinde yaşanan sürecin, bu kararda ABD'nin etkisinin bulunduğunu gösterdiğini, bu görüşün kamuoyu ve dış basın tarafından da benimsendiğini" söylediği öğrenildi. Baykal, bu konudaki eleştirilerinin muhatabının hükümet olduğunu yineleyerek, TSK ile karşı karşıya gelmenin CHP'nin siyasi geleneğinde bulunmadığını vurguladı.

Yapılan yanlışların her zaman üstüne gittiklerini, 12 Mart'ta ve 12 Eylül'de CHP'nin ve kendisinin açık tavır ortaya koyduğunu anlatan Baykal, Şemdinli davasıyla ilgili iddianame sürecini de hatırlattı. Baykal, o dönemde Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a yönelik bazı tertipler ortaya konulduğunu, parti olarak buna da karşı çıktıklarını kaydetti. Muhalefet partisi olarak yaşanan süreci sorgulamalarının doğal olduğunu kaydeden Baykal, eleştirilerin hedefi olmadığı halde TSK ile tartışmaya girmiş gibi bir görüntü ortaya çıktığını, bunun istemedikleri bir durum olduğunu vurguladı.

Toplantıda, MYK ve Parti Meclisi üyeliğinden istifa ettiğini açıklayan Sinop milletvekili Engin Altay'ın durumu da gündeme geldi. Baykal, konuyu basından öğrendiğini belirterek, Altay'ın istifasını açıkladıktan sonra kendisinden görüşme talep ettiğini ve bir araya geleceklerini söyledi.