HABER

CHP grubundan İsrail saldırılarına kınama

ANKARA (ANKA) -Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırısına karşı ortak bir bildiri yayınlama kararı alınamazken, CHP Grubu yaptığı yazılı açıklama ile saldırıyı kınadı. Açıklamada "CHP grubu bu gibi saldırıların ileride tekrarlanmaması için en etkili çarenin Filistin sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasından geçtiğine inanmaktadır" denildi.

CHP Grup Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, 550'den fazla Filistinlinin öldürüldüğü, 3 binden fazla kişinin yaralandığı saldırıların şiddetle kınandığı ve bu saldırıların insanlık ayıbı sayıldığı belirtildi. Geçmişte acı tecrübeler yaşayan İsrail halkının da sivil hedeflere yönelik saldırıların durdurulması için etkili bir çaba göstermesinin beklendiği belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"CHP Grubu kimden gelirse gelsin kime yönelik olursa olsun sebebi ne olursa olsun siyasi amaçla şiddete başvurulmasını masum insanların hedef alınmasını reddeden temel yaklaşımı doğrultusunda bazı Filistinli grupların İsrail'deki sivil hedeflere yönelik saldırılarını da kınamaktadır. CHP grubu bazı ülkelerin ve uluslar arası kuruluşların bu saldırıya karşı yeterli tepki göstermemesini hatta saldırıyı mazur görücü bir tavır sergilemesini derin üzüntüyle karşılamıştır. CHP grubu başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslar arası toplumun bu saldırıları kınamasını ve bir an önce ateşkesin sağlanmasını hedefleyen bir yaklaşım sergilemesini beklemektedir. CHP grubu Bu gibi saldırıların ileride tekrarlanmaması için en etkili çarenin Filistin sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulunmasından geçtiğine inanmaktadır. Bu çerçevede Filistin'in özgür, bağımsız ve egemen bir devlet haline gelmesinin sağlanmasını öncelikli hedef saymaktadır. Aynı şekilde İsrail'in uluslar arası alanda tanınmış sınırlar içinde egemen bir devlet olarak varlığını sürdürmesinin bütün ilgili ülkeler ve taraflarca kabulünü zorunlu görmektedir." (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön