HABER

CHP heyeti afet bölgesinde

Çınar (AA)- Son günlerde yaşanan sel felaketi ile ilgili olarak Diyarbakır'a gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, "Denetimsiz, plansız, gayri
ciddi şehirleşme acılarımızı artırıyor" dedi.

Selvi, beraberinde milletvekilleri Mesut Değer, Zekeriya Akıncı, Mahmut Duyan, Abdürrezak Erten, Enver Ökten ve Vezir Akdemir ile Diyarbakır Vali Yardımcısı Serdar Polat'ı makamında ziyaret basına kapalı bir görüşme yaptı.

Heyet daha sonra kara yoluyla Çınar ilçesine geçti. Kaymakam Hasan Tanrıseven'i makamında ziyaret eden Selvi başkanlığındaki heyet, çalışmalar hakkında bilgi aldı.
Selvi, baş sağlığı dilemek ve olayı değerlendirmek için bölgeye geldiklerini söyleyerek, "Bize düşen herhangi bir durum varsa onları öğrenmek, takip edip katkıda bulunmak üzere geldik. 4 ilimiz ve bunlara bağlı yerleşim birimlerine gideceğiz" dedi.

Olayın henüz çok yeni olduğunu bu nedenle hasar tespit çalışmalarının sürdüğünü, yurttaşların mal kayıplarının iki aşamalı olacağını kaydeden Selvi, şunları söyledi:
"Acil olarak dışarda aç susuz kalma konusunda bir an önce önlem almak. Ardından bu yaraların sarılması ve kalıcı çözümlerin bulunmasını gönülden arzu ediyoruz. İncelemelerimizin ardından yapabileceklerimiz konusunda bazı arkadaşlarımız bölgede kalacak ve takip edecekler. Bir an önce yaraların sarılacağını inanıyoruz."

Selvi, kaymakamlık çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada ise, bütün dünyada doğal afetlerin olduğunu, ancak önlemler alınması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi: "İstanbul başta olmak üzere bu yörelerde de dere yataklarına maalesef yapılan evler bizim acımızı artırıyor. Bunlardan da ders almıyoruz. Depremde ayakta duramayan binalar denetimsiz, plansız, gayri ciddi şehirleşme elbette bu acılarımızı artırıyor. Önlemleri, sorumlular, yerel yöneticiler, bilgili ciddiyetle bu sorumluluğu yerine getirmeli. Merkezi hükümet yeterli hizmeti katkıyı sağlamalı. Dilerim bu son olur."

Belediye Başkanı Vecdi Arzu'yu da ziyaret eden heyet, incelemelerinin ardından Bismil ilçesine hareket etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön