CHP: İlhan Selçuk'a yapılan işkencedir

Ankara - CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, "Atatürkçülüğünden, cumhuriyetin niteliğine bağlılığından en ufak endişe duyulmayan bir ismi (İlhan Selçuk), gece yarısı evinden alıp götürüp 48 saate 1.5 saat kalana kadar sorgularsan, bu bir kötü muameledir, işkencedir, bu bir haksızlıktır" dedi.

Okay, 5737 sayılı Vakıflar Kanunu'nun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne yaptığı başvurunun ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ergenekon soruşturmasıyla ilgili bir soru üzerine Okay, yargı bir konuda araştırma, soruşturma yapıyorsa buna hiç kimsenin müdahale etmemesi gerektiğini söyledi. Okay, kimsenin telkinde, tavsiyede bulunmaması, düşüncesini açıklamaması gerektiğini ifade ederek, ancak yapılan işlemin de hukuk kurallarına uygun olması gerektiğini kaydetti. Okay, şöyle devam etti:

"Eğer Türkiye'de duayen bir köşe yazarını, başyazarı, cumhuriyet ile Cumhuriyet Gazetesi'yle yaşıt bir baş yazarı, Kemalistliğinden, Atatürkçülüğünden, Cumhuriyetin niteliğine bağlılığından en ufak endişe duyulmayan bir ismi, gece yarısı evinden alıp götürüp 48 saate bir buçuk saat kalana kadar sorgularsan, bu bir kötü muameledir, işkencedir, bu bir haksızlıktır. Onun için İlhan Selçuk'a karşı yapılan muamele haksız, yanlış bir muameledir. Şık olmamıştır. Üzüntü vericidir. Hala iddianamesinin ne
olduğu meçhul olan, kaldı ki çok değişik kesimlerin içinde yer aldığı mafyasıyla, çetesiyle Susurlukçusuyla oluşan bir yapılaşma içinde İlhan Selçuk'u da ona bulaştırmayı ben içime sindiremedim."

Bunun bir yargılama süreci olduğunu, sonuçlarının hep birlikte izleneceğini ifade eden Okay, iddianamenin hazırlanma sürecinin bir an önce tamamlanmasını diledi. Okay, böylelikle kafalardaki soru işaretlerinin ortadan kalkabileceğini belirtti. Okay, Şemdinli Soruşturması sırasında TBMM'de bir komisyon kurulduğu hatırlatılarak Ergenekon soruşturmasıyla ilgili de bir komisyon kurulup kurulmayacağı sorusu üzerine, "Şemdinli soruşturma sürecini hatırlarsanız, sonunda neler olduğunu da biliyorsunuz. Onun hangi şekilde yönlendirildiğini ve orada yer alan kişilerin de başına neler geldiğini biliyorsunuz. Dilerim, bunda böyle bir şey olmaz. Çünkü örselenen yargı oluyor. Yargıya büyük haksızlık ediliyor. Ama süreç eğer bizi oraya taşırsa, CHP olarak bunun da gereğini yapmaktan hiçbir zaman çekinmeyiz" yanıtını verdi.