CHP, kara harekatı için genel görüşme istedi

CHP, kara harekatı için genel görüşme istedi

ANKARA (ANKA) - CHP, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Terörle mücadele kapsamında Irak'ın kuzeyine başlattığı kara harekatına karışı Irak ve ABD'nin tutumu ile harekatın süresi ve geri çekilmenin zamanlamasıyla ilgili genel görüşme istemini Meclis Başkanlığına sundu.

CHP Grup Başkanvekilleri Kemal Anadol, Kemal Kılıçdaroğlu ve Hakkı Süha Okay, TSK'nın Irak'ın kuzeyinden çekilmesiyle ilgili zamanlama konusunda, TBMM'de genel görüşme istemini düzenledikleri ortak basın toplantısıyla açıkladılar. Anadol, 17 Ekim 2007 tarihinde hükümetin önerisi üzerine Meclis'te büyük bir çoğunlukla TSK'nın Irak'a yönelik bir sınır ötesi operasyon yapılması kararını hatırlatarak, "Bu konuda alınan kararda Türkiye'nin PKK teröristlerinin Irak'ın kuzeyindeki mevcudiyetine ve faaliyetlerine son verilmesi için yoğun siyasi ve diplomatik girişimlerde bulunulmuştur. Alınan kararda sınır ötesi harekatın hudut, şümul, miktar ve zamanının hükümetçe belirleneceği de kaydedilmektedir" dedi.

Anadol, operasyonun ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in ziyaretinden ve Başkan Bush'un beyanından birkaç saat sonra sona erdirilmesinin kamuoyunda Amerika'nın etkisiyle bu yola girildiği kuşkusunun uyandığını dile getirdi. Anadol, Türk Birliklerinin Kuzey Irak'tan, 29 Şubat günü geri çekilmeye başladıklarını önce Irak hükümet yetkilileri tarafından açıklanması ve saatlerce Türk hükümet yetkililerinin bu konuda sessiz kalmasının halkın kuşkularını artırdığını söyledi.

Anadol, Meclis'te genel görüşme açılması gerekçelerini şöyle sıraladı:

"Hükümetin Meclis'ten aldığı yetkiyi niçin sınırlı amaçlı bir operasyonu gerçekleştirmek için kullandığı, Türkiye'nin müttefiki Amerika'nın niçin PKK'nın Kuzey Irak'tan tasfiyesi amacına ulaşılmamışken operasyonun sona erdirilmesini talep ettiği, Irak Hükümetinin Türkiye'nin operasyonuna niçin karşı çıktığı, Gates'in Ankara'da operasyonun bir an önce sona erdirilmesi talebine devlet yetkililerinin ne cevap verdikleri gibi konuların TBMM'de kapsamlı olarak görüşülmesi bir zaruret haline gelmiştir. TBMM'de bu amaçla genel görüşme açılmasını talep ettik."