HABER

CHP, kayıp çocuk sayısını sordu

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Türkiye'deki kayıp çocuk sayısını sordu.

CHP Gaziantep Milletvekili Akif Ekici, Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde Türkiye’de son zamanlarda aniden kaybolan ve bir daha bulunamayan çocuk sayısının gün geçtikçe arttığını kaydetti.

Kaybolan çocukların çok azının bulunmasının güvenlik güçlerine olan güveni zedelediğini belirten Ekici çocukları kaybolan veya kaçırılan ailelerin büyük acılar çektiğini, akıl ve ruh sağlığını kaybettiklerini ifade etti. Ekici İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a şu soruları yöneltti:

“Çeşitli kaynaklarda Türkiye’deki kayıp çocuk sayısı bin 600 olarak verilmektedir. Bu rakam doğru mudur? Değilse ülkemizdeki kayıp çocuk sayısı kaçtır? İktidarınız döneminde yıllar itibariyle kaç çocuk vakası bildirildi, bunlardan kaç tanesi aileleriyle buluşturuldu? Kaybolan ve bir daha bulunamayan çocuk sayısının iktidarınız döneminde gittikçe artmasında hangi etkenlerin rol aldığını düşünüyorsunuz? Kamuoyunda kayıp çocukları 'organ mafyası' ile ilişkilendiren genel bir kanı mevcuttur. Bu kanının doğruluğuna ilişkin resmi bir tespit mevcut mudur? Kaçırılan çocukların kaçının organ mafyası, dilenci veya hırsızlık çetesi ile ilişkisi saptanmıştır? Kaybolan çocukların bulunması konusunda ilgili personelin ve kullanılan mevcut yöntemlerin yetersiz olduğu iddiaları doğru mudur? Daha hızlı ve etkili sonuçlar alınması için yürütülen bir çalışma var mıdır?”

ANKA

Geri Dön