CHP'li vekilden Sayısal Loto ve Milli Piyango için şaibe iddiası: Bilimsel gerçekliğin üzerinde!

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Sayısal Loto ve Milli Piyango ile ilgili gündem yaratacak bir iddiada bulundu. 5 Ocak'ta gerçekleştirilen Sayısal Loto çekilişinde 5 bilen kişi sayısının 1901 olmasının önceki çekilişlere göre bilimsel gerçekliğin üzerinde olduğunu ifade eden Yavuzyılmaz, 'Gerek Sayısal Loto gerekse Milli Piyango'da şaibeler var... Çekilişlerdeki toplarla ilgili görüntülerde de büyük soru işareti bulunuyor' dedi.

CHP'li vekilden Sayısal Loto ve Milli Piyango için şaibe iddiası: Bilimsel gerçekliğin üzerinde!

CHP'li Yavuzyılmaz, parlamentoda düzenlediği basın toplantısında 5 Ocak'ta yapılan Sayısal Loto çekilişinde büyük ikramiyenin tek kişiye isabet ettiğini, 5 bilen kişi sayısının ise bin 901 olduğunu hatırlattı.

2018'de yapılan 75 Sayısal Loto çekilişinin 74'ünde 5 bilen kişi sayısının 258'in altında çıktığını anlatan Yavuzyılmaz, çekilişte matematiksel olarak büyük ikramiyeyi kazanma ihtimalinin 14 milyonda bir, 5 bilme olasılığının ise 54 bin 200'de bir olduğunu belirtti.

Yavuzyılmaz, 5 Ocak'ta yapılan Sayısal Loto çekilişinde 5 bilen kişi sayısının bin 901 olmasının bilimsel gerçekliğin üzerinde olduğunu söyledi.

Milli Piyango İdaresi'nin şeffaflığına ilişkin sorunlar bulunduğunu vurgulayan Yavuzyılmaz, çekilişlerin noter huzurunda yapıldığının açıklanmasına rağmen, noterin hangisi olduğuna ilişkin bilgi verilmediğini ifade etti.

Yavuzyılmaz, "Gerek Sayısal Loto gerekse Milli Piyango'da şaibeler var" dedi.

1037090389

'MİLLİ PİYANGO 12 YIL BOYUNCA ÜST ÜSTE ÇEYREK BİLETE ÇIKTI'

Milli Piyango'da yılbaşı büyük ikramiyelerinin 2019 dışında 12 yıl boyunca üst üste çeyrek bilete çıktığını hatırlatan Yavuzyılmaz, "Özellikle bu yıl, yılbaşı büyük ikramiyesinin çıktığı kişiyle ilgili herhangi bir açıklama ve bilgilendirme yapılmadı. Dolayısıyla bu ikramiyenin hangi gelir grubunda yaşayan birine çıktığı, ne şekilde bir ikramiye yönlendirmesi yapıldığı soru işareti olarak kalmış oldu. Bu soru işaretlerinin üzerinde özellikle duruyoruz." diye konuştu.

5 Ocak'taki Sayısal Loto çekilişine ilişkin bilimselliğin dışında konuya görsel olarak yaklaşan Yavuzyılmaz, 1901 kişinin 5 bildiği Sayısal Loto çekilişindeki kuponu basın mensuplarına gösterdi.
Çekilişte çıkan 6 numaranın, yukarıdan aşağıya doğru aynı sütunda yer aldığına işaret eden Yavuzyılmaz, şöyle konuştu:

"Bu sütun sanki bir şifre, kodlama gibi. Yalnızca bir tek numara değişmiş. Sayısal Loto'nun 1200'e yakın çekilişinin hiçbirinde böyle bir tablo oluşmamış olmalı ki 5 bilen sayısı da bu bağlamda bu kadar az katılımla 1901'in üzerine çıkmamış. Bu aynı zamanda Milli Piyango'nun kendi içerisinde çelişkisidir. Bu çekilişlerin bir an önce TRT'de canlı olarak yayınlanması için CHP olarak gerekli adımları tekrar atacağız. Bu abes durumu ortadan kaldıracağız."

'3 BİLENLERİ KARŞILAŞTIRDIK, ARADA 20 KAT FARK VAR'

Bir gazetecinin "Sayısal Loto'da 5 bilen sayısının 1901 olması akla bilime sığmıyor? Usulsüzlük mü var?" sorusu üzerine Yavuzyılmaz, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu katılım oranıyla 2 binin üzerinde 5 bilenin olduğu 4 çekiliş var. Ondaki katılım oranını bize açmıyorlar, söylemiyorlar. Biz de bunu sağlıklı karşılaştırma yapmak için 3 bilenleri karşılaştırarak yaptık. Birinde 3 bilen 124 bin diğerinde 2.5 milyon. Arada 20 kat fark var. Bunlar artık karşılaştırabilir olmaktan çok uzak. Hem Milli Piyango İdaresi'nin, çekilişteki toplarla ilgili görüntülerde ortaya çıkan açıklanamamazlık hem de Sayısal Loto'da bilimsel çizginin dışına çıkan acayiplik üzerinde büyük soru işareti var. Bunu giderecek olan Milli Piyango'dur. Bunu gidermenin yolu şeffaflıktır, topluma bilgi vermektir."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 103 yorum
Nesini kurcalıyorsun birader,yıllar önce orda çalışanın biri vicdan azabı duyuyorum.Hep kendimize çıkartıyoruz diyordu.Tv den çekilişi niye kaldırdılar.Kendilerine ve bürokratlara çıkarmak için,aklı olan oynamasın.
Aklı olan zaten zaten oynamaz! Millet ekmek parasini gidip oraya yatiracak, sans birine vuracak binlerce insNin ekmek parasini, rızkini cebe indirecek sonra hayal kuracak öylemi... BU kadar mi safsiniz bu kadar mi kaniniz dondu, beyniniz uyustu. İhtiyac sahiplsfinde aldigin o para sana dibine kadar haram! sonra cikiyorlar, şu vakifa su fakire para yatiricam diyor.. Birak kardesim kimin parasini kime veriyorsun! Haram haramdir. Once kendinize dürüst olun, so ra ahkam kesin. Lafa gelincede nanaz yok,abdest yok! Ben muslumanim, kalbim temiz...! Yaw he he!
Neden öküz altında buzağı arıyorsunuz? O dedikleriniz chp iktidarına has bir durumdu! Allah'ın izniyle bizler o bileti almayız. Parasınada ihtiyaç veya göz koymayız. Fetö pkk chp zihniyeti olanlar yaptıklarını şimdi başkalarına yaftalıyorlar..
Ebeninki ulan öküz bunuda chp ye bağladın ya ak mal helal olsun sana
Taaaaam bir AKP seçmeni, bu adama ne desen ne göstersen ikna olmaz.
cahil bile değilsin
@marasal66 yemin ederim ki sizler dilsiz şeytansınız. üç kuruşluk menfaatiniz için gözünüzü kör kulaklarınızı sağır etmişsiniz. Allah önce sizi ıslah etsin yoksa sizin gibiler yüzünden bu adamlar hep buralarda vurgun üstüne vurgun yapıyor. Bir kaç kelime öğrenmiş onla kurduğunuz cümlelerle ayakta kalmaya çalışıyorsunuz. Çoluk çocuğunuz zamanı gelince yakanıza yapışıp bunların hesabını sizlerden soracak o zaman ne cevap vereceksiniz. Sİzden başka herkes Feto, pkk, ataist, cahil ama biz siz müslüman bi siz haklı değilmi kardeşim. Allah sizi ıslah etsin
@fahrettin_goycimen_1960 sığır açıklamayı yapan chp milletvekili. İlk ortaya koyanda hdp li vekil..
@marasal66 lansen karını kızını da aklara veren tipsin dimi yazık vallaha açıyorum size aklınız yok çünkü öyle oksijen israfisiniz
@marasal66 Bu ülkede CHP 69 yıldır iktidar olmamıştır..En fazla koalisyon ortağı olmuştur..Kaç yaşındasın da bu salakça cümleyi kullanabiliyorsun.90-100 arası minimum..
@marasal66 Tabi o paraya göz koymazsınız!! Siz zaten devlet dairelerine sınavsız açıktan atanıp mevki sahibi olursunuz,sonra oturduğunuz yerden haramı afiyetle yersiniz...!!!
@marasal66 Karşınızda THE C.O.M.A.R
Şaşırmamak lazım burası Türkiye
@maslan_1980_giphi ŞAŞIRMAK LAZIM PATAGONYADA OLSA..ŞAŞIRMADIKÇA DAHA KÖTÜSÜNÜ YAPIYORLAR..EN BUYUK KABAHATİMİZ KÖTÜLÜGÜ NORMAL KARSILAMAK.. BU BİZİMDE KÖTÜLÜGE YARDIM VE YATAKLIK ETTİGİMİZ ANLAMINDADIR..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler