HABER

CHP, MİT-PKK görüşmesini yargıya taşıyor

CHP, Başbakan, MİT Müsteşarı ve yardımcısı hakkında suç duyurusunda bulunacak

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş hakkında Oslo’da yapılan görüşmeler nedeniyle suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Ordu Milletvekili İdris Yıldız, Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, Adana Milletvekili Ali Demirçalı, Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu TBMM’de ortak basın toplantısı düzenledi.

-DÜZGÜN: MEĞERSE O SIRADA HÜKÜMET OSLO’DA PKK İLE PAZARLIK YAPMIŞ-

CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, bir yıl önce Tokat’ın Reşadiye ilçesinde 7 gencin pusuya düşürülerek öldürüldüğünü belirterek, “Bir hafta sonra çok acı bir olayın yıldönümü nedeniyle bir arada olacağız. Kabuklanmış bir yaraydı. Tokat’ın Reşadiye ilçesinde bir terör olayı yaşandı. Bu olayın da canlı tanığıyım. 7 gencimiz pusuya düşürülerek öldürüldü. Başbakan Yardımcısı Arınç bunun bir PKK eylemi olmadığını, başkalarının yapmış olacağını iddia etmişti. Fakat daha sonra maalesef PKK, Arınç’tan daha dürüst çıkarak olayı üstlenmişti.

Bu olayın daha üzücü durumu hükümetin bu olayın PKK’nın yapmamış olacağını iddiasını gündeme getirmesiydi. O zaman buna anlam veremedik. Meğerse o sırada hükümet Oslo’da PKK ile pazarlık halindeymiş” dedi.

-“ÇOCUKLARINIZI ASKERE GÖNDERİP GÖNDERMEME KONUSUNDA HERHALDE İKİ KERE DÜŞÜNÜRSÜNÜZ, DİYE DÜŞÜNÜYORUM”-

MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş’in sözlerine de işaret eden Düzgün, “Bu olaydan şöyle bahsediyor. Sayın Afet Güneş konuşuyor, onun söylediği şekliyle okuyorum. ‘Ne zaman organize oldular da hemen böyle birden bire aşka gelip eylem yaptılar.’ Devletin üst düzey görevlisi bu eylemi aşka gelmek olarak tanımlıyor. Aşka gelmek sözcüğü bir övgü içindir.

Birazcık empati yapın, bu çocukların annesi, babası olduğunuzu düşünün. Kendinizi bu anne babanın yerine koyun. Çocuklarınızı askere gönderip göndermeme konusunda herhalde iki kere düşünürsünüz diye düşünüyorum” dedi.

-BATUM: SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve MİT Müsteşar Yardımcısı Afet Güneş hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıklayan CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, “Bu olayı ne Başbakan’ın ne Hakan Fidan denilen MİT Müsteşarı'nın yanına bırakmayacağız. Şehitlerimizin hakkını koruyacağız” dedi.

-SORULAR-

Oslo’da yapılan görüşmelere ilişkin bir soru üzerine Batum, “6 tane görüşme olduğunu, bu söylediğimizin bu görüşmelerden beşincisinin zabıtları olduğunu ve bizim arkadaşlarımızda şu anda yeni görüşmelerin bittiğini ve bir protokolün ya imzalandığını ya da imzalanma aşamasında olduğunu sizler bizlerden daha iyi biliyorsunuz. Bu olaylar olurken görüşmeler Oslo’da devam ediyor. Amerika’nın denetiminde devam ediyor. PKK’nın Avrupa’daki temsilcileri katılıyor” dedi.

-"İHANETTİR BU"-

“İlk aşamada ne yapacaksınız?” şeklindeki soruya Batum, “Gazilerimizin suç duyurusunu bekliyoruz. İşin aslı burada yaşamını yitiren insanlar. Biz de suç duyurusunda bulunacağız. Bu 3 insan şehitlerin aziz hatıralarına karşı sorumludur. İhanettir bu” dedi.

Suç duyurusunun içinde terörü övme suçunun da olduğuna dikkat çeken Batum, “Biz oradaki konuşmaların içeriğinin bir görüşme olmadığını, utanç verici bir paylaşma bir birbirini aklama bir meşrulaştırma olduğunu düşündüğümüz için suç duyurusunda bulunuyoruz. Her devletin temsilcisi görüştü, görüşmedi diye değil. Oradaki bir görüşme değil, oradaki bir utanç verici” dedi.

-SUÇ DUYURUSU-

Basın mensuplarına dağıtılan konuya ilişkin yazılı açıklamada da, şöyle denildi:

“Bunlar gizli görüşmelerle verilen vaatler kamuoyundan gizlenmiştir. Hangi beklentinin yaratıldığı, hangi vaatlerin verildiği mutlak bilinmelidir. Seçimi kazanmak için bir takım ümitler yaratarak vaatlerde bulunmak cezai yaptırımı gerektirici kanunsuz bir fiildir.

Bu fiiller ve sözler vasıtası ile; Türk Ceza Kanununun suç teşkil eden emri ifa etme, suç işlemeye azmettirme, suçu ve suçluyu övme, görevi kötüye kullanma, suçu bildirmeme suçları ve yine T.C. yasalarında belirlenen bir çok suç işlenmiştir.

Suç duyurusunda bulunduğumuz şüpheliler hakkında hazırlık tahkikatı yapılarak haklarında cezalandırılmaları için iddianame düzenlenmesini talep ederiz.

Recep Tayyip Erdoğan dokunulmazlık zırhı ile korunmuştur. Şerefli, itibarlı bir kişi ise, hiç olmazsa bu tahkikata dokunulmazlığının kaldırılmasının kendisinin talep etmesini beklemekteyiz.” (ANKA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
chp'nin artık kapanması farzdır. ne alakası yok demeyin chp eski chp değil bakın heran kıvıran bir politika izliyorlar. birgün kemalizm birgün emperyalizm birgün laiklik diğer gün islam birgün kürt sorunu aynı şekilde pkk sorunu diğer gün bir başka biri.. yani o kılıftan bu kılıfa giren başka bir parti görmedim. ayrıca mhp ve chp var olmalarının tek nedeni sanki muhalefet olmak içindir.bugün rte koltuğunu bıraksa ona adamlar ne yapacaklarını bilemez.şimdi kalkmışlar hesab soruyorlar.peki haburda da aynısını yaptınızmı?bence bu hükümetin aklı varsa pkk işini masaya derhal koymaları lazım.!!
ilk defa chp haklı olarak anayasa mahkemesine gidecek bu konuda ins sonuc alırlar..
oh be memlekette bi tane aklı başında cesur adam çıktı siz ne yapıyosunuz diyebildi helal olsun süheyl batum alnınızdan öpüyorum saygılar
Geri Dön