CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce FOX TV'de Fatih Portakal'ın sorularını yanıtladı

24 Haziran seçimlerinde CHP'nin cumhurbaşkanı adayı olan Muharrem İnce FOX TV'de Fatih Portakal'ın konuğu oldu. İnce, Kemal Kılıçdaroğlu ile ilgili, 'Haksızlık edemem. Ola ki kazanamadım. Sayın Genel Başkan gel danışmanım ol derse olurum. Ama asla karşısına aday olmam. Ben vefalı bir insanım. Kendisine böyle bir yarışa asla girmem' ifadelerini kullandı.

Fatih Portakal 'ın sunduğu FOX Ana Haber’den hemen sonra canlı yayınla izleyiciyle buluşan "Liderler FOX’ta"nın ilk programına CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce konuk oldu.

İşte Muharrem İnce'nin konuşmasından satırbaşları:

"KAVGA ETMEYEN BİR CUMHURBAŞKANI OLMAK İSTİYORUM"

"Parlemantoda 16 yıldır milletvekilliği yapan 7 kişiden birisiyim. Daha insanlara dokunan daha sıcak birisi olmak istiyorum. Bağırmayan bir cumhurbaşkanı, kavga etmeyen bir cumhurbaşkanı olmak istiyorum. Bu gerekçeyle de kravat takmıyorum. Seçildiğimde yemin törenine kravatla geleceğim.

"SEÇİLİRSEM APARTMAN DAİRESİNDE OTURURUM"

Sarayda oturmayacağım. Belki kendi evimde otururum. Ben kendi evime daha doyamadım ki. Aparman dairesinde otururum. Hiç tepeden bakmadan, trafiği çok aksatmadan, 300-500 güvenlik görevlisiyle gezmeden kendi evimde otururum.

"KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN KARŞISINA ASLA ADAY OLMAM"

Kemal Kılıçdaroğlu'na haksızlık edemem. Ola ki kazanamadım. Sayın Genel Başkan gel danışmanım ol derse olurum. Ama asla karşısına aday olmam. Ben vefalı bir insanım. Kendisine böyle bir yarışa asla girmem. Ben yarın kendimi değil kendimden başka birini de destekleyebilirim ama ben karşı karşıya gelmem kendisiyle. Bir insanın, bir faninin kolay kolay yapamayacağı bir şeyi yaptı.

"TÜRKİYE ŞU ANDA BİZZAT AYM TARAFINDAN RAFA KALDIRILMIŞ DURUMDA"

Türkiye'de şu anda bizzet AYM tarafından rafa alınmış durumda. Şu anda bir kişinin sınırları var sadece. Ben 2002 yılından beri Meclis'teyim. Bugün Türkiye'de yargı, yasama, yürütmeyi tek başına kontrol eden birti var. Üniversite bölünsün diyor, bölünüyor. Türkiye'de kurallar işlemiyor. Böyle bir durumda cumhurbaşkanı olacağım. Ben çok büyük bir zorlukla karşı karşıyayım. Kuralları doğru koyarsak işin içinden çıkabiliriz. 81 milyonun bütçesinin bir cumhurbaşkanı tek başına karar verebilitor. Ben bu yetkiyi kullanmayacağım. Ben bu yetkiyi Meclis'e geri vereceğim. Yargıyla ilgili yetkikleri de kullanmayacağım. Bizde yüksek yargı yetkilileri iliklemesi kolay olsun diye çıtçıtlı cübbe yaptıracaklar nerdeyse..

"BİR ONARIM SÜRESİ GEREKECEK"

Bir onarım süreci gerekebilir. Onarım sürecinde hesap vermekten kaçılmamalı."

"ÖRTÜLÜ ÖDENEK KULLANMAYA MECBURUM"

Örtülü ödenek kullanmaya mecburum. Peki ben örtülü ödenek kullanırken AK Partili bir milletvekiline neden hesap vermeyeyim. Kurarsınız komisyonu gösterirsiniz, sonra imha edersiniz. Demokrasi bir hesap verme rejimi diyorsanız yaparsınız bunu. Sayın Erdoğan bu konuda kimseye hesap vermiyor. Bakanların bilgisi yok. Bugün sokağa çıksak bakanların isimlerini sayamazlar. Bakanlar önemsiz artık. Ben cumhurbaşkanı olduğumda bu yetkileri böyle kullanmayayım, parlemantoya dönelim. Komisyonlarda bunu tartışın.Yeni sistemde Meclis'in hiçbir hükmü yok. Meclis yapsın, Cumhurbaşkanı onaylasın. TBMM bir danışma kurulu değildir. Başında büyük var. İki tane görevi var. Bence en önemli görevi bütçe yapmak. Bu görevini devretti Meclis, bir kişide şu an. Parlamentoda Cumhur İttifakı güçlü olsa dahiğ bu yetkiyi kullanmayacağım.

Bu tehlikenin bertaraf etmenin bir koşulu vardır bir düzen kurmak gerekir. Kamuda yükselmeyi objektif kriterlere bağlarsak kişi tek adam Yoksa herkes tek adam olabilir. Yasayı, anayasayı ona göre koyacağız.

KÜRT SEÇMENLERİ

Cumhuriyet 1923'te kurulmuştur. Ziya Gökalp, "Paşam sakın program yapma, esneyemeyiz. İlke koyalım ona göre hareket ederiz" der. Ben de siyaset için ilkeli ilerlerim.

"ONLARIN DA BENİ ZİYARET ETMESİNİ BEKLERDİM"

Eğer bir doğru varsa bu doğruda da CHP'yi desteklemek, yanlış ise bu yanlış demek. Partide pek çok konuda başkaldırmışımdır. Ben şimdi Kürtlerin gönlünü alayım sonra bana oy verirler diye düşünmem. Rakiplere giderken o seçmen bu seçmen kızar diye bir siyaset yapma biçimi yok. Eleştiri geldi mi geldi. Türkiye'yi yönetmeye talibiz. Bu çok normal."

Cumhurbaşkanı seçildiğimde AK Partililerin de cumhurbaşkanı olmayacak mıyım? Ben neden rozetimi çıkardım o zaman. Cumhurbaşkanı 81 milyonun cumhurbaşkanı olur. Onun için siyaset normalleşsin istiyorum. Edirne'den Hakkari'ye geçtim. En keyifli olduğum yer Hakkari idi. Yalova'da otobüste 15-20 kişi el sallamadı, Hakkari de böyle bir şey olmadı.

HDP NEDEN İTTİFAKTA YOK?

Cumhurbaşkanlığı adaylığı başka bir şey ittifak olayı başka bir şey. Ben bütün muhalefetin toplanmasını isterdim"

Uzlaşmak ne demektir? Çok istediğinden vazgeçeceksin ki uzlaşacaksın. TRT her şey serbest desin, adil bir biçimde konuşsak iki yıl boyunca daha doğru olacak diye düşünüyorum.

"KÜRT BAŞKAN YARDIMCISI DA YAPARIM"

Millete hiç yalan söylemeden yapmalıyız. Bundan kızacaklarmış kızsınlar önemli değil. Millet için doğruysa o zaman yapmalıyız. Kürtler bu memleketin değil mi? Kürt başkan yardımcısı da yaparım. Neden muhafazakar olan biri yardımcılık yapmasın."

ANA DİLDE EĞİTİM

Ana dilde eğitimi vekil ve gazetecilerin haddine değildir. Pedagogların, uzmanların işidir. Bir TV kanalında ayrıca tartışılsın diyorum. Ben Kürt çocuklarını birilerinin reyting savaşına malzeme edemem. Bir öğretmen için Hakkari'deki öğrenci ile Yalova'daki öğrenci arasında ayrım olur mu? TRT'nin bir kanalını buna tahsis edeceğiz ve korkmadan tartışacağız.

KÜRT SORUNU

Kürt sorununu çözmek için ilerici, çağdaş ve cesur adamlara ihtiyaç var. Türkiye'nin en gerici partisinden en ilerici adımı bekliyorsunuz. Demokrasiyi araç olarak gören birinden demokrasi için adım bekliyoruz. Burası yanlış.Kürt sorunu kültürel, ekonomik ve siyasal bir sorundur. En önemlisi siyasi ahlak sorunudur. İnsanları yıllarca kandırdılar. Orada başka burada başka konuştular. Bu çözüm milletin gözünün önünde olmalı

"OHAL'İ HEMEN KALDIRACAĞIZ"

OHAL'i hemen kaldıracağız. OHAL sadece Erdoğan'ın işine yaradı.

EĞİTİMDEKİ PROBLEMLER

200 bin öğretmen emekli olacak. Sabahçı-öğlenci ve birlikte olan sınıflar ayrılacak. Böylece eğitimin niteliği değişecek. AK Parti döneminde bütçeyi artırdılar ama kalite artmadı. Nasıl başlayacağız eğitime? 20 yılda 10 bakan, 5 sınav değişti.Bir yıl uzlaşma bekliyorum. Bir yıl eğitimi tartışacağız. Eğitimde siyasal uzlaşma olmadan çözemeyiz. Her yıl palavradan reform yapmaktansa siyasal uzlaşmayı yapacağız.

Bunları yapabilmemiz için para lazım bize. Ekonomiyi nasıl düzenleyeceğiz?

Yargı düzelmelidir. Evrensel kurallar gerekiyor. Yabancı yatırımcı buraya gelmeli. İdeolojik saplantılara takılmış bir Cumhurbaşkanı var. Merkez Bankası Başkanı'nı siyasal partiye çağırmak Türkiye'yi küçük düşürmektir.Bunlar bağımsız olmalıdır.

Büyüme rakamlarınız, işsizlik rakamlarınıza kimsenin inandığı yok. AVM ekonomisinden çıkabilmek için birincisi demokrasi. Dolar yükseldi bugün. 2017'deki orta vadeli programda 2018'in sonunda 3,73 olacak diyor. 2019'da 3,92 olacak. 2020'de 4,02 olacak. Şimdi dolar 4,40. Sonra diyor ki; Bizi dolarla terbiye etmek istiyorlar. Sen onların suç ortağısın. Geçmediğimiz köprünün, yatmadığımız hastanenin parasını ödüyoruz. Bunu nasıl çözeceğiz. Birincisi, soygun düzenini engelleyeceğiz, bilimi egemen kılacağız. Rakamları düşük göstermek için alicengiz olaylarından uzak duracağız. Ekonomi rakamlarını doğru söyleyelim. Güven veren bir ülke olduğumuzda hiçbir şey yapmadığımızda dolar kendiliğinden düşecektir.

ZIRAAT BANKASI AÇIKLAMASI

Ziraat Bankası'nın görevi nedir? Çiftçiyi kalkındırmak. Medyayla ne ilgili ne işi var? Bir ahlakının olması lazım.

HULUSİ AKAR AÇIKLAMASI

Sök apoletlerini çık karşımıza.Genelkurmay Başkanı^nın Abdullah Gül ile ne işi var. Hulusi Akar'la kısa bir süre çalışırım. Bu zihniyetteki insanlarla uzun süreli çalışmamız mümkün değildir.

Kararname ile faiz indireceksem Erdoğan olurum.

"BİRİNCİ TURDA KAZANACAĞIMI DÜŞÜNÜYORUM"

Birinci turda kazanacağıma inanıyorum. Adaylığım açıklandığından beri çok yol aldığımı görüyorum. İkinci tur olursa Erdoğan ile kalacağımı düşünüyorum.

SEÇİM GÜVENLİĞİ

Yurttaşlarımız rahat olsunlar. CHP^nin zayıf olduğu yerlerde Saadet, İYİ Parti var. Onların olmadığı yerde biz varız. YSK'da bir şey olur mu diye düşünürseniz avukatlara çağrıda bulunmuştum zaten. YSK alicengiz oyununa girişirse avukatlarla orada olacaklar. Herkes haddini bilecek.

Yapılan sözleşmeleri inceleyeceğiz.

SEÇİM MANİFESTONSUNUN TARİHİ

Yapılan sözleşmeleri inceleyeceğiz. Ayın 19'unda manifestomu açıklayacağımMazotu çiftçiye 3, 3.5 TL'ye vereceğiz."

BEDELLİ AÇIKLAMASI

Taşeronu kaldıracağım. Af değil adalet gelmeli. Adalet olmadan af getirmenin bir anlamı yok. Bedelli benim gündemimde yok. Profesyonel ordu neden olmasın bu tartışılabilir.

Kesinlikle bölünmemelidir. Cerrahpaşa'yı yakında ziyaret edeceğim. Okulların pek çoğu yüksek lise.Eğitimle ilgili açıklamalarımı Balıkesir'de yapacağım. Doğu'ya karşı Batı'nın gücünü, Batı'ya karşı Doğu'nun gücünü kullanabiliriz.24 Haziran'da cumhurbaşkanı olduktan 3 ay sonra Yüksek Yargıyı düzenleriz. Adil bri yargım var artık deriz. "Gülen'i iade et" deriz. Etmezse İncirlik'i kapatırız.Türkiye Cumhuriyeti kimsenin babasının çiftliği değildir.Demirel, Özal nasıl gittiyse öyle gidecek. Ben yargıç değilim. Devleti yönetirken dosyalara hakim olacağım.

Hırs, intikam peşinde değilim. Adil bir yargı düzeni kurmak istiyorum. Beni de onu da yargılasın. Ben yargının beni yargılamasından korkmuyorum. Yargıç cumhurbaşkanı karşısında düğmesini iliklememeli ama herkes yargıcın karşısında önünü iliklemeli.

İNCE'NİN HAYALİ

Millet sizi sevmiyorsa bırakacaksınız. İşler iyi gidiyorsa neden erken seçim var, işler kötü gidiyorsa neden kötü yönetimi yeniden seçelim? 24 Haziran'dan sonra hayalim;

1- Onarım sürecini bitirip, parlamenter sisteme dönüp kriz anında tüm partileri bir masa etrafında toplayabilmeli, 81 milyonun sevdiği bir cumhurbaşkanı olmak isterim.

Eski tas eski hamam olacak bunlar kaldığında. Bence buna fırsat vermeyecek bu millet.

Karikatürlerimi yayınlayacak insanları bekliyorum. Onları evimde ağırlamak isterim. Beni rahat rahat eleştiribilecekler.

"TRT'DEKİ YAPIYI YERLE YEKSAN EDECEĞİM"

Fizik öğretmenleri sert olur ama mert olur. Medyaya şunu söyleyeyim: Dış basının gösterdiği ilgiyi Türk medyasın göstermedi. TRT'deki yapıyı yerle yeksan edeceğim.Gazeteci aile düzenini geri geçeceğiz.

KUDÜS AÇIKLAMASI

Mallarını boykot etmeyeceksin, tohum alacaksın, Mavi Marmara'da 20 milyonu geri vereceğim sonra diyorsun ki miting yapacağım. Kendi siyasi çıkarın için yapacaksın. Dik dur yanında duralım dedik.

"İsrail bir terör devleti" dedi. Sonra "İhtiyacımız var" Kof kabadıyılık söz konusu. Filistin politikası vardır Türkiye'nin. Hangi parti iktidar olursa olsun bu devam eder? Bunu yerle bir ettiler. İsrail ile ilgili konu seçim zamanı gündeme geldiğinde Erdoğan'ı seviyorlar" diyorum. Yine gizli anlaşmalar mı var?

Gelsin bir TV kanalına. İsrail'i, Filistin'i konuşalım.

Ben transkripti mi göstereceğim. Kıskananlar çatlasın diye. 2 yıl mı 4 yıl mı? Gece mitingini arkadaşlarım planlıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 69 yorum
kardeşim 3-4 şubatta gerçekleşen 36. olağan kurultayda sen değilmiydin genel başkanlık için aday olduğunu söyleyen ?? daha geçenlerde sen değilmiydin üzerime gelinirse kavganın alasını yaparım diyen ?? eeeeee kim kimin aklı ile oynuyor sayın ince şimdi soruyorum size??
İnce de tırt
yahu yarım aklınla yorum yapmışın. adam bundan sonra diyor. geçmişi hatırlama özelliğine sahip vatandaşsınız. başka siyasilerin de geçmişte ne deyip ne yaptığını hatırlarsınız sanırım.
@clbre_57 İnce korkusu sardı sizi. Hadi oradan
Laf kalabalığı yapmış sayın İnce'de zekasının el verdiğince...Yoksa youtube de rekor kıran videosu hala akıllardayken, Yenmişlerde yenmişler diyen sayın ince şimdi mütavazilik yapıp oy toplayacak düne kadar adam yerine koymadılar kongrede.49 aday yollayıp eziklikten çıkardılar.
Senden lider olmaz ince bir lider böyle düşünmez yazık ettin kendine daha seçim olmadan bir bakıyoruz Akşener'in yardımcısı oluyorsun,bir bakıyoruz Kılıçdaroğlu'na rakip olmam diyorsun olmaz ince senden lider olmaz kusura bakma.
@yurtsever06 Liderin hası İnce!!!!
Bir lider böyle düşünürmü işte baştan kaybettiğim nokta bu.
@yurtsever06 SEN GİT BAŞKASININ YALAKALIĞINI YAP...
Şimdi böyle konuşursun o günler gelirse hepsini unutursun tıpkı diğerleri gibi.
İzliyorum şuan. Diğer adaylarda çıksın akp iyi parti saadet. Görelim
Muharrem bey şimdiden yenilgiyi kabullenmiş seçim sonrasını ayarlıyor bu neyin kafası.
@yurtsever06 aktroller hemen ateşlemeye başlamış! İnceden bir İnce kokusu sardı sizleri
ADAMSIN. HEP BÖYLE KAL. DİĞERLERİ GİBİ FIRILDAK OLMA
@dewremo Kılıçtaroglu gibi olma diyosun yani. Ama akşenere de, karamollaoglunada yardmcı olurum diyor. Öyleyse, Anlaşıldı başk söze gerek yok.
bu adam sevilir.
seçilemeyeciğini bilmek ne kadar rahat değil mi, istediğin gibi at-tut. şunu yaparım bunu ederim diye
Sn.ince kemal beyin 70 yaşında olduğunu unutuyorsun herhalde partinin başında 90 yaşına kadar kalsın sende danışmanı ol Akp'de 40 yıl daha iktidarda kalsın sizin kafanız bu işte.
muarremin yüzünden belli adam gibi adam
kim ne yapacak yalova kaymakamını, kemal istediğini aldı, inceden inceden kurtuldu, ama milletin basireti çok yüksektir bunu değil başkan muhtar bile yapmaz.
K. Kılıçtaroğlu da BAYKALIN kaset kumpası sırasında aday değilim demişti
seçim günü normal oy oranından 1 puan fazla al ogün konusalım
ahahahah kemal kilctarogluda deniz baykal için ayni demişti.
Muharrem Muharrem geç oldu ama kaybedeceğini sen de anladın :)
Kendisi gibi boş ve gereksiz sözler..sen demiyormusun biz bu kafayla iktidar olamayız diye.
Kartları açık oynuyorsun Sayın İnce ama rakibin hep kandırıyor kandırılıyor kağıt çalıyor dikkat etmek lazım:)
evet yine söylüyorum.bunlar için chp çok kutsal.Türkiyenin chp yanında değeri yok.neymiş karşısına çıkıp aday olmazmış.niye şimdi diyemiyorsunya,sayın kılıçdaroğlu cumhurbaşkanlığı size yakışır beni niye aday göseriyorsunuz diye?keni parti başkanlığına layık görmediklerini cumhurbaşkanlığına kakalıyorlar yazık size.
Aslında diyor ki Sayın Kılıçtaroğlu beni CB adayı gösterip kendi ipini çekti ben kazanamıycam ama sonrasında chp nin genel başkanı olucam :)))))))
vizyonun neki misyonun olsun reisi cumhur apartman dairesindemi oturur
bazen şovu abartsanda oyum sana sayın ince
Akp ye Alternatif arıyorum yok işte yok bulamıyorum. Bir Erdoğana bakıyorum birde inceye Yüz tane ince bir erdoğan etmez. Durum bu mualesef.
cadırda otur,Allahım yarabbim biz ülke yönetin diyoruz bunlar fakir edebiyatı için yarış halindeler millet çadır bulamıyacak oturacak desene
amma talaka çıktın onun yardımcıdı bunun danışmanı şimdiden iş aramaya başladın
birleştirici bağdaştırıcı,yapıcı ve saygılı bir konuşma..cok begendim gerçekten..haykirmadan azarlamadan aşağılamadan konuşmasını yapıyor..allah yolunu açık etsin.sağcı bir seçmen olarak oyum sana helal olsun..allaha emanet ol yiğit adam!
bundan lider olurmu? daha seçim olmadan kazanamayacağını ilan ediyor/ biliyor.artık milletvekili olma şansıda olmadığına göre!!!! eee uyanık ince,kılıçdaroğlundan danışmanlık işi istiyor.... senin kadar riski göze alsaydı kılıçdaroğlu cbaşkanı adaylığını bilmiyormuydu.sen daha rakip olamazsın.tayyip erdoğanın yanına git veya işkur a git
Çokta mütevazi olduki kazanamadım! K’nin Danışmanı olurum.Neden ileriyi görememe sorununuzmu var ah şu insanlık bazı şeyleri görmezden geliriz ama egoyu görmemezlikten gelmek kolay olmuyor hesabın kitabın yokmu eğer CHP Türkiye partisi ise vatan çıkarına hizmet ediyorsa işgal ettiğin adaylık koltuğu Sy.Abdullatif Şener’in.kaybettiğin zaman sen değil kim kaybediyor bu kadar ucuz değilmi kesin birşey var Sy Erdoğan tekrar seçilecek kendisini beğenip beğenmeme ayrı bir konu ama muhalefet rekabet edip doğru aday çıkaramıyorsa gelişimde yüzeyseldir o yüzden artık kesin birşey var rekabet bitmiştir.
SAYIN İNCE; MÜHENDİSLERDE VAR BU ÜLKEDE... SADECE ÖĞRETMENLER KADAR SESİ ÇIKMIYOR DİYE GÖRMEZDEN GELMEK DOĞRU MU? ÖĞRETMEN OLAN HERKES KALİTELİ Mİ? SADECE ONLARA MI LAZIM KADRO? BİLİM İNSANIYIZ. MESLEKLERİMİZ YOK SAYILIYOR. İMKANI OLAN TÜRLÜ CEFALARLA YURTDIŞINA KAÇMA DERDİNDE... KAÇAMIYORUZ DİYE MAĞDUR MU OLALIM. BEN ÜLKEMDE KALMAK VE MESLEKİ TECRÜBEMİ KADRO GÜVENCESİYLE BİRLEŞTİRMEDEN AİLE KURMAK İSTEMİYORUM. NÜFUS YAŞLANIYOR 3 ÇOCUK DEMEKLE YAPILMIYOR 3 ÇOCUK. OKUMUŞ İNSANLARIZ GELECEK KAYGISI TAŞIYORUZ...
gerçekdwn tüm adayların istisnasız Sn Recep Tayyip Erdoğan dahil bu ekip karşısına çıkmasını isterim doğaçlama sorulara verilen cevapları halkın görmesini isterim doğru olan bu tebrikler fox
vefalı adammış gözlerim yaşardı bşrde bu adama oy verecekler.
Söyledikleri ile partisi birbiriyle çelişiyor.Güven vermiyor topluma.
Soyadın gibi İnce sin helal sana
DEPREM OLUNCA HATIRLANAN JEOLOJİ MÜHENDİSLERİYİZ. ÖZEL SEKTÖRDE ESNAF OLACAK BABA PARASINA SAHİP DEĞİLİM. TEK COCUĞUM OKUDUĞUM KREDİYİ BİLE GERİ ÖDÜYORUM. ÇÜNKÜ TEKİM. AMA BOMBOŞ MESLEKİ TECRÜBESİ OLMAYAN BİRİNİ KPSSDEN BELLİ PUAN ALDI TORPİLİ KUVVETLİ DİYE KURUMLARDA GÖRÜYORUZ. HAKKIM HARAM OLSUN...
ee sen kazanamayacağına inanmışsın zaten! Bence adaylıktan çekil, ona buna danışman ol. bu millette senden bi cacık olmayacağını anlasın.
atma muharrem atmaaaaa
muarrem bey bir dediğinizde yalan olsun be allahına kurban
adam ilk seçimde kazancağım diyor yorumlarda yenilgiyi kabullenmiş diyorlar sadece mynetin algısı bi satır koymuş ordan konu devam ediyor.
gerçekden muharrem ince gibi tüm adayların istisnasız bu ekibin karşısına çıkmasını isterim muharem inceye bile sorular yandaş gibi değil ???????
neymış lıder böple duşunmezmış sızın lıder anlayışınız akp lılerın sevdığı yalan dolan palavracı olacak lıder
Diğer Haberler