HABER

CHP, PKK'ya verilen silahları sordu

CHP İzmir Milletvekili Ayhan Başbakan Erdoğan’a “Terör örgütü PKK'nın elindeki Amerikan menşeli silahların, Blackwater aracılığıyla verildiği iddiaları hükümetinizce araştırılmış mıdır?” diye sordu.

Selçuk Ayhan, Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, basında yer alan “Blackwater’dan geç gelen itiraf” başlıklı haberleri Meclis gündemine taşıdı.

Irak’ta yaptığı sivil katliamlar ve adının karıştığı işkence haberleriyle gündeme gelen özel güvenlik şirketi Blackwater’in kurucusu Eric Prince’nin “CIA ile birlikte gizli operasyonlara katıldıkları’nı doğruladığını belirten Ayhan “Basında ’Karanlık ilişkiler’ başlığı ile yer alan haberde; Blackwater ve diğer güvenlik şirketlerinin 2005 yılında, Türkiye’de ‘Çalışma ve Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Ankara İl Müdürlüğü’nün 19.2.2004 gün ve 3459 sayılı iznine’ bağlı olarak Irak’ta çalıştırmak üzere ‘paralı asker’ aradığına yer verilmiş; ve Türkiye’deki ‘bağlantılı şirketler’ aracılığıyla paralı asker arayan şirketlerin, daha çok taşeron firmalar kullandığı konu edilmişti. Konuya ilişkin verilen bir soru önergesine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 28 Aralık 2007 tarihinde verdiği yanıtta; Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü oluruyla Irak’a personel gönderilmesine izin verilmediği, ancak bir güvenlik şirketinin -Bravo İletişim Güvenlik Ltd. Şti. adındaki firmanın- Türkiye İş Kurumu’ndan izin almaksızın Irak’a işçi götürdüğünün tespit edildiği; bir başka güvenlik şirketinin -Kare Güvenlik Sistemleri ve Savunma Sanayi A.Ş. adlı firmanın- ise ‘Kuzey Irak’taki ABD üslerinde görevlendirmek üzere’ eleman aradığını belirtir şekilde ilan yayınladığının tespit edildiği ifade edilmiştir.

Ayrıca, ABD ordusuna ait 200 bine yakın silahın Irak`ta el altından karaborsaya verilmesinde Blackwater’ın adı karışmış ve PKK'nın elindeki Amerikan menşeli silahların izinin de Blackwater'a uzandığı ileri sürülmüştü. “dedi. Ayhan soru önergesinde Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

“Terör örgütü PKK'nın elindeki Amerikan menşeli silahların, Blackwater aracılığıyla verildiği iddiaları hükümetinizce araştırılmış mıdır? Araştırılmış ise, sonuçları kamuoyu ile neden paylaşılmamaktadır? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının 28 Aralık 2007 tarihli yanıtıyla da doğrulanan bir güvenlik şirketinin izin almaksızın Irak’a götürdüğü personel sayısı, bu kişilerin nerelerde ve hangi amaçla görev yaptığı hükümetinizin ilgili birimleri tarafından bilinmekte midir? İzin almaksızın, Güvenlik şirketleri tarafından Irak’a götürülen kişiler hakkında ilgili kurumlarca güvenlik araştırması yapılmış mıdır? Bu kişilerden Irak’ta ‘paralı asker’ olarak bulunan ve yasadışı olaylara karıştığı belirlenen olmuş mudur? Blackwater’ın Türkiye’de bağlantı içerisinde olduğu şirketler var mıdır? Bu şirketler kimlere aittir?“

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön