HABER

CHP ve Baykal'dan Unakıtan'a dava

CHP ve Baykal'dan Unakıtan'a dava

CHP Genel Başkanlığı ve Genel Başkan Deniz Baykal, Yeni Şafak Gazetesi'nin "Unakıtan Bombası" başlıklı haberinde gerçek dışı beyanlarda bulunulduğu ve kişilik haklarına saldırıldığı iddiasıyla Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Yeni Şafak Gazetesi ve haberi yazan Veli Toprak aleyhine toplam 100 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

CHP ve Baykal'ın avukatı Şahin Mengü tarafından asliye hukuk mahkemesinde açılan davanın dilekçesinde, gazetenin 23 Ocak 2006 tarihli sayısında "Unakıtan Bombası" başlığıyla verilen haberde, "Maliye Bakanı, genel merkez inşaatı süren bir partinin genel başkanının hesabında muazzam para bulunduğunu ve aynı partinin 150 milyon YTL'si olduğunu söyledi" şeklinde ayrıntılı bir haber yayınlandığı anlatıldı.

Unakıtan'ın haberdeki sözlerinin "dedikodu tarzında" olduğu savunulan dilekçede, Türk Ceza Kanunu'nun "kişisel verileri hukuka aykırı açıklama" ve Vergi Usul Kanunu'nun "vergi mahremiyeti" düzenlemeleri gözönüne alındığında Unakıtan'ın suç işlediği ileri sürüldü.

Maliye Bakanı Unakıtan'ın, Baykal'ın banka hesabında milyon YTL olduğu yönündeki ifadesinin gerçek dışı olduğu savunulan dilekçede, şöyle devam edildi:

"Öncelikle Baykal'ın bankadaki fon ve cari hesabında 23 Ocak 2006 tarihi itibariyle son 3 aylık maaşıyla beraber bulunan para, toplam 132 bin 016 YTL'dir. Bu para muazzam bir para değildir. İnsanların banka hesaplarındaki meblağ değil, onun hangi yöntemlerle kazanıldığı önemlidir. Yolsuzluk ve yoksulluğun yoğun olduğu kanısının yaygın olduğu bir ortamda, bir parti genel başkanının sanki yasa dışı ve ahlak dışı yollardan kazanılmış muazzam para sahibi olarak gösterilmesi, kişilik haklarına saldırı olduğu gibi, toplumun kin ve nefret duygularının onun üstünde yoğunlaşmasını sağlar."

Partinin 150 milyon YTL'si olduğu yönündeki haberin de gerçeği yansıtmadığı belirtilen dilekçede, CHP'nin 23 Ocak 2006 tarihi itibariyle, 2006 yılı için alınan 22.6 milyon YTL ile birlikte toplam 25 milyon YTL'si olduğu kaydedildi.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler