HABER

CHP VE DTP arasında 'Bulgaristan modeli' tartışması

ANKARA (ANKA) - TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda, Dışişleri Bakanlığı'nın 2008 bütçe görüşmelerinde, "Bulgaristan Modeli" tartışması yaşandı.

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı'nın bütçe görüşmeleri sırasında CHP ve AKP'li üyelerle DTP'li üyeler arasında tartışma yaşandı. CHP'li Ergin'in, DTP Kongresinde yapılan, Kürt sorununu çözmek için "Bulgaristan'da yaşayan Türklere verilen siyasi hakların Türkiye'de model alınması" çağrısını gündeme getirmesiyle tartışma yaşandı. Ergin'in sözlerine DTP Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan tepki gösterdi.

-"KÜRTÇE PROPAGANDA YAPILAMIYOR"

DTP Diyarbakır Milletvekili Gülten Kışanak, Kürtçenin propaganda dili olarak kullanılamadığını belirterek, şunları söyledi: "Kürtçe merhaba dedikleri için ceza alan onlarca politikacı vardır. Bunun kaldırılması ile Bulgaristan'daki Türk kardeşlerimizin talepleri arasında bire bir paralellik vardır. Bu konuyu tartışmaya başlandığında, ihanetle suçlanmaya kadar gidilerek, tartışmanın önü kesiliyor."

"Bugün bu ülkede de özerk bir Kürt bölgesi istemiyoruz, savunmuyoruz.Bunun doğru olduğunu düşünmüyoruz" diyen Kışanak sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'nin bütün siyasi yapısını kapsayan, coğrafi yakınlğı, ulaşım kapasitesini farklı etkenleri göz önüne alarak, 20/25 bölgeye ayrılmasını, 81 ilden yönetimin yerel yönetimlerin güçlendirilmesini istiyoruz. Etnik kökene dayalı, bölgesel bir özerklik talebinde partimiz bulunmamıştır. Farlılıklarımız tehdit değil zenginliktir."

-"TEK BAYRAKTAN RAHATSIZ MISINIZ?"

CHP'li Ergin, "Siz tek vatandan tek bayraktan rahatsız mısınız? Lütfen karşınızdakileri idrak yoksunu insanlar olarak düşünmeyin. Özerklik diyince ne anlarsınız" sözleri üzerine Kışanak, "Ben sözlerimin arkasındayım. Böyle bir iradem var. İrademi kullanmayı bilirim" dedi. Ergin'in "Tek bayrak, tek vatandan rahatsız mısınız?" sorusu üzerine de Kışanak, "İrademi söyleyebilirim. Kendimi savunabilirim, sözlerimi savunabilirim, benim iradem de gücüm de var" karşılığını verdi.

Bunun üzerine söz isteyen AKP Isparta Milletvekili Sadi Bilgiç, "DTP PKK'yı terör örgütü olarak göremedi. PKK, Türkiye'yi hedef alıyor" dedi.

DTP Şirnak Milletvekili Hasip Kaplan ise "Kürt sorunu her zaman hükümetler tarafından askere havale edildi. Oysa bu sorunu Meclis'te çözebiliriz. Avrupa ülkeleri hep böyle yapılıyor" diye yanıt verdi.

Tartışma şöyle gelişti:
Bilgiç: "DTP PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmedikçe, meclis'te çözüm üretemeyiz"
Kaplan: "Biz silaha ve şiddete karşıyız. Buna son vermeyi en çok biz istiyoruz"
AKP İstanbul Milletvekili Alaattin Büyükkaya: "Silahı siz kullanmıyor musunuz?"
Kaplan: "Milletvekili yeminine sadık kalın deniliyor. Oysa hukukun üstünlüğü ve demokrasi içinde yemin ettik."
Tartışmalar uzayınca komisyon Başkanvekili AKP Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu'nun araya girmesiyle tartışma sona erdi.
Görüşmelerin ardından, Plan Bütçe Komisyonu'nda Dışişleri Bakanlığı'nın 2008 Mali Yılı Bütçesi kabul edildi.

Geri Dön