CHP’li Selvi, Başbakan'ı istifaya çağırdı

ANKARA(ANKA)- CHP Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Selvi, "Türkiye'nin kayalara çarpmasına" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın neden olduğunu savundu ve istifa çağrısında bulundu.

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Selvi, Kamu-Sen'in 3. Olağan Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, AKP Hükümetinin Türkiye'yi "Kayalara çarptırdığını" savundu. Selvi, son dönemdeki gerginliğe işaret ederek, gelinen noktaya göz göre göre gelindiğini ifade etti. Aydınların, muhalefet parti liderleri ve ülkeyi sevenlerin uyarıda bulunduğunu söyleyen Selvi, "6 yıl geçti işte geldiğimiz nokta. İktidar hiçbir uyarıya aldırmadı. Son 6 yıl içinde Türkiye'nin önemli kuruluşları satıldı, çiftçi üretemez hale getirildi, sosyal yaşamda açlık, yoksulluk ve hırsızlık katlanarak arttı" dedi.

Selvi şunları söyledi:
"Geçtiğimiz günlerde sonuçlarını görmeye başladık. Türkiye kayalara çarptırıldı. Bazı sivil toplum örgütlerinden sağduyu çağrısı geldi. Ama karşısındaki ne dedi: ‘5 yıl bekledim bir adım bile geri atmam'. Hükümet IMF ve Dünya Bankası'nın dediklerini uyguluyor. IMF ve Dünya Bankası'na bu kadar borca girildi. Türkiye'yi şamar oğlanına çevirdiler" diye konuştu.

Selvi, Hükümetin, özgürlüklere muhalefetin engel olduğunu söylediğini hatırlatarak, "Memurlara yıllardır toplu iş sözleşmesi hakkı niye verilmiyor. Buna da mı muhalefet engel. Buna kim engel oluyor?" dedi.

Selvi, AKP'ye açılan kapatma davasına da işaret ederek dava sonrasında AKP'nin oyunu artıracağı söylentilerine dikkat çekti. Selvi, "Türkiye 6 yıl kayalara çarptı. Kayalara çarpan kaptanı kimse alkışlamaz. Mağduru oynar oy alır dediler. Burada asıl mağdur olan halktır" diye konuştu. Selvi, Hitler ve Mussolini'nin de seçimle geldiğini işaret ederek Erdoğan'a göndermede bulundu.

Selvi, Erdoğan'ın ülkeyi gerilime sürüklediğini ifade ederken aynı olayların AB'de yaşanması halinde Başbakan'ın istifa edeceğini ifade etti. Selvi, "Erdoğan'ın bu durumda yapacağı en iyi şey istifa etmesidir. Bu ülkeyi daha fazla germeye hakkı yoktur" dedi.