HABER

CHP'den AYM teklifi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Anayasa Mahkemesi üyelerinden en az dokuz üyenin kadın olması için kanun teklifi verdi.

Tanrıkulu, TBMM Başkanlığına Anayasa Mahkemesi'nin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun'da Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifini sundu.

Teklif on yedi kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi üyelerinden en az dokuz üyenin kadın olması zorunluluğunu getiriyor. Teklife göre, cinsiyet kotasına ilişkin hükmün yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 ay içerisinde en kıdemlisinden başlamak üzere mevcut erkek üyelerden erkek üye sayısı 8'e inecek şekilde yeterli sayıdaki üye emekliye sevk edilecek ve emekli olan erkek üyeler yerine aynı sayıda kadın üye seçilecek.

Teklifin gerekçesinde Anayasa Mahkemesi üyelerinin seçimi ve üye yapısında kadın-erkek eşitliğinin yasa ile düzenlenmesi amaçlandığı belirtilerek, "Birçok kararında kadın lehine yapılan düzenlemelerin Anayasa'ya aykırı olmadığı düşüncesiyle kararlar tesis eden yüksek mahkemenin kendi yapısının kadın-erkek eşitliğine aykırı bir durumda bulunması kabul edilebilir değildir. Bu nedenledir ki, on yedi kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi üyelerinden en az dokuz üyenin kadın olması zorunluluğu getirilmektedir" denildi.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
ey CHP anayasa KADI nlaramı teslim edilsin ZATEN İÇ İŞLERİ BAKANIYDI YANDIK bunlar çok TUZ isterler
Geri Dön