HABER

CHP'den Ergenekon atağı

BURSA (İHA) - Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Ergenekon soruşturması kapsamında ele geçirilen silahlar için meclis araştırma önergesi vereceklerini bildirdi.

Partisinin Bursa İl Başkanlığı'nda İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Onur Öymen, Gazze'de olağanüstü insanlık dramı yaşandığını, bin 200 kişinin öldüğünü, 5 bin kişinin de yaralandığını hatırlatarak, "Bu saldırılar karşısında etkili bir tavır sergileyemeyen uluslararası toplumu, devletleri ve milletleri de kınıyoruz. Hükümet sadece saldırıyı kınıyor, diğer devletlerin tavırlarına üzülüyor. Unutulmamalıdır ki, bu saldırılara arka çıkanlar, açıkça kınamayanlar hükümetin gönüllü olarak stratejik ortak saydığı ülkelerdir. O bakımdan hükümetten bu konuyu gözden geçirmesini istiyoruz. Suriye sınırındaki toprakların mayından arındırılması projesi İsrail firmalarına verilecekti. Danıştay'da iptal ettirdik. Yine Meclis'e geliyor. Aynı yola gitmelerinden korkuyoruz. Buna engel olmaya çalışıyoruz" dedi.

Ergenekon davasında silahlarla yakalanan kişilerin derhal yargılanması ve cezalandırılması gerektiğini anlatan Öymen, tepkilerinin, saygın kişilerin silahlarla yakalanan kişilerle aynı kareye oturtulmasına olduğunu ifade ederek şunları söyledi: "Aynı paketin içine; hayatında hiç bir zaman şiddet eylemlerine karışmamış, saygın yeri olan disiplin kovuşturmasına uğramamış insanları koyuyorsunuz. Onlar da sorumlu gibi deniyor. Bombaların bulunmasına değil tepkimiz. Bunla beraber hiç alakası olmadığı konusunda kamuoyunda yaygın inanç bulunan insanların şüpheli ve zanlı durumuna getirilmesine tepkiliyiz. Bulunan silahlarla ilgili geciktirilmeden, savsaklanmadan bu işin soruşturulması için meclis araştırma önergesi vereceğiz."

Öymen, seçmen kayıtlarıyla ilgili hala karmaşa yaşandığını, kendi kaydının bile İstanbul'dan Ankara'ya gönderildiğini kaydederek, "Bu yöntemlerle seçimi kazanmak istiyorsanız, demokrasiyi tahrip edersiniz. Dürüst seçimi engelleyecek en küçük usulsüzlüğe kimsenin fırsat vermemesi lazım. İnsanlar arsalara, boş depolara kaydedilmiştir. Nilüfer'de 4 bin 95 kişinin kaydını ilçe seçim kuruluyla sildirdik. Bunların sorumlusu kimdir?" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön