HABER

CHP’den Küçükçekmece Gölü için önerge

CHP Milletvekili Ali Özgündüz, çevre sorunlarının ve Küçükçekmece Gölü’nde yaşanan kirliliğin nedenlerinin araştırılması ve bunlara çözüm yolu bulunması amacıyla Meclis araştırması açılmasını istedi.

İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz, TBMM Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesinde, günde 14 bin insanın doğrudan veya dolaylı olarak su kirliliğinin neden olduğu hastalıklar sonucunda yaşamını yitirdiği belirtildi.

Önergenin gerekçesinde Küçükçekmece Gölü’nün son zamanlarda adından kirlilikle söz ettirmeye başladığına işaret edilerek şöyle denildi:

“Benzer bir durum 1970’lerde, 90’ların sonunda ve 2000’in ilk yıllarında da kendini göstermiş ve göl zehir saçan bir yer haline gelmiştir. Gölde son 20 yıldan fazla süredir denize girilmesi sakıncalı, deniz ürünlerinin yenilmesi sağlık açısından tehlikeli hale gelmiştir. Marmara'da canlı yaşamının hemen hemen tükenmesine ve ekolojik bir felakete neden olan bu kirlilik ilçede ve ulusal kamuoyunda panik havasının doğmasına neden olmuştur.

Sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve gönüllüler Küçükçekmece Gölü’nün kirliliği konusunda çeşitli girişimlerde bulunsa da bunlar yetersiz kalmaktadır. Yöneticilerin uyarılması ve daha sistemli, büyük girişimlerin gerekliliği açıktır. Meslek odalarının ve konunun uzmanlarının uyarıları da bu doğrultudadır. Özelde Küçükçekmece Gölü’nün kurtarılması için yeterli çabanın gösterilmemesi ve genelde çevre politikalarının eksikliği sorunların temelinde yatan nedenler olarak belirtilmektedir.”

ANKA

Geri Dön