HABER

CHP’den Silivri’ye ziyaret

CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, Aydın Milletvekili Metin Lütfi Baydar ile birlikte Silivri Cezaevi’nde Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ı ziyaret etti.

ANKARA (ANKA) - Silivri Cezaevi’nde Mehmet Haberal ile Mustafa Balbay’ı ziyaret eden CHP Antalya Milletvekili Yıldıray Sapan, kalp hastası olan Haberal’ın odasındaki acil çağrı zilini düğmesine basabilmesi için yatağından kalkıp, ayakucuna kadar yürümesi gerektiğini söyledi.

Ziyaret sonrası yazılı bir açıklama yapan Yıldıray Sapan, Metin Lütfi Baydar ile Silivri’de önce tutuklu gazeteci Müyesser Yıldız’ı ziyaret etmek istediklerini, fakat duruşmada olması nedeni ile görüşemediklerini söyledi. Daha sonra Mustafa Balbay ile cezaevinde, Mehmet Haberal ile tedavi gördüğü hastanenin tutuklu odasında görüştüklerini ifade eden Sapan, şöyle devam etti:

“Saf Müslümanları kandırarak topladıkları yardım paralarını iç eden, ‘Naylon Müslüman’ Deniz Feneri sanıklarının 3 ay tutuklu kalmasına gönlü razı olmayan, ‘tutukluluk cezaya dönüşmesin’ diyerek onları tahliye ettiren AKP iktidarı, konu Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal gibi kendisine muhalifler olunca çifte standart uyguluyor. Balbay’ın bin günü aşkın tutuklu olmasına, bunun neredeyse bir yılını hücrede tek başına geçirmesine karşın kör ve sağır oluyorlar. Bunun adı vicdansızlıktır. Bu tür uygulamalar 12 Eylül faşizmi döneminde bile olmamıştır. AKP, Hitler dönemine öykünmektedir. Milletvekillerimizi bir yeni yılı daha demir parmaklıklar arkasında karşılatan AKP, bunun hesabını gerçek adalet önünde bir gün verecektir.”

Mehmet Haberal’ın tedavi gördüğü hastanenin tutuklu odasının ilkel şartlarda olduğunu savunan Sapan, ciddi rahatsızlıkları olan, kalp hastası Haberal’ın odasındaki acil çağrı zilini düğmesine basabilmesi için yatağından kalkıp, ayakucuna kadar yürümesi gerektiğini söyledi. Sapan, şöyle devam etti:

“Olası bir kalp krizinde demir parmaklıklar arkasındaki Mehmet Haberal’ın durumu ne olacak? Başta Tayyip Erdoğan olmak üzere AKP’lilerin hangisi Mustafa Balbay gibi bir yıl daracık hücrede tek başına kalabilir? AKP yandaşı 'Naylon Müslüman' Deniz Feneri sanıkları bir hafta aynı koşullarda yaşasa ne derlerdi? Bu nasıl bir vicdansızlık.”

Geri Dön