HABER

CHP'li Çelebi'den ombudsman sorusu

Çelebi, Başbakan'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi sundu.

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Süleyman Çelebi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a,"Gezi olayları hakkında hazırlanan Kamu Denetçiliğinin raporunda İçişleri Bakanlığına, belediye başkanlığına ve valiliğe yönelik tavsiyelerin olduğu bir bölüm bulunmaktadır. Bu tavsiyelere uygun düzenlemeler yapmayı düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Çelebi, önergesinde, "Kamu Denetçiliği Kurumu 4 Ekim 2013 tarihinde karara bağlanmış 2013/28 numaralı raporunda intibak yasasının aslında intibak olmadığı tespitinde bulunmuştur.Bu tespit sonucunda raporda belirtilenöneriler ışığında bir yasal düzenleme yapmayı düşünüyor musunuz?

Kamu Denetçiliği Kurumunun raporları hangi organlarca değerlendirilmektedir?Ombudsman raporunda gezi sürecinde kolluk kuvvetleri tarafından orantısız güç kullanımı yaşandığı açıkça ortaya konmuştur. Bu bilgiye dayanarak Gezi olayları sebebiyle tutuklanan, sorgulanan, şiddet gören kişilerin hak mahrumiyetini giderecek tedbirler almayı düşünüyor musunuz?

Bugüne kadar sunulan Ombudsman raporlarından yer alan önerileri dikkate aldınız mı? Dikkate aldığınız raporların içeriği nedir? Bu raporlar sonucunda yapılan düzenlemeler nelerdir?" sorularını yöneltti.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler