CHP’li Erdem: İsrail ile yapılan anlaşmalarda Tel Aviv yerine Kudüs yazılmasına neden izin verildi?

CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, “Kudüs’ün Filistin’in başkenti olmasının” Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’la aynı fikirde oldukları ender konulardan biri olduğunu belirterek, neden İsrail’le imzalanan antlaşmalarda İsrail’in başkenti olarak Kudüs’ün kabul edildiğini sordu.

CHP’li Erdem: İsrail ile yapılan anlaşmalarda Tel Aviv yerine Kudüs yazılmasına neden izin verildi?

TBMM’deki torba yasa görüşmelerinde grubu adına söz alan CHP İstanbul Milletvekili Erdem, “Kudüs, siyasi iktidara göre Filistin’in başkentidir, Filistin’in başkenti olmalıdır. Ancak İsrail ile Türkiye arasında yapılan ikili anlaşmalar var. Bu anlaşmalarda, usul açısından anlaşma tanzim edildiği zaman anlaşma metni içerisine nerede imzalanırsa imzalansın iki ülkenin başkentleri yazılır. Mavi Marmara Anlaşması’na gelin beraber bakalım, bizim Dışişlerimiz İsrail’in başkenti olarak nereyi görüyormuş, beraber okuyalım: ‘Bu anlaşma, Ankara ve Kudüs’te 28 Haziran 2016 tarihinde her biri eşit derecede geçerli Türkçe, İbranice ve İngilizce dillerinde ikişer nüsha hâlinde akdedilmiştir’ diyor” ifadelerini kullandı.

“İKTİDAR TEL AVİV YERİNE NEDEN KUDÜS YAZILDIĞINI BİLEMEYECEK KADAR ÖN GÖRÜDEN YOKSUNDUR”

Devletler arası antlaşmalarda teamül gereği devletlerin başkentlerinin isimlerinin zikredildiğini belirten Erdem, zikredilir. Uluslararası anlaşmalarda teamül böyledir. AKP, İsrail’le yaptığı bütün anlaşmaları Tel-Aviv yerine Kudüs’te imzalamıştır, bu çelişki değil midir?. İktidara çok basit bir soru soruyorum: Neden Tel Aviv değil de Kudüs? Uluslararası anlaşmalarda başkentler yazılır, teamüller böyledir. Bu iktidar Tel Aviv yerine neden Kudüs yazıldığını bilemeyecek kadar ön görüden yoksundur” diye konuştu.

"TRUMP'TAN ÖNCE AKP KUDÜS'Ü TANIDI"

Eski AK Parti Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal da Erdem’le aynı konuya dikkat çekerek, Mavi Marmara anlaşmasında "Kudüs'te imzalanmıştır" ibaresi olduğunu hatırlatarak "Trump'tan önce AKP Kudüs'ü tanıdı" yorumunda bulunmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
chp bu gün böyle der.. üç gün sonra ( Esadla yaptıkları gibi ) gider israil başbakanı ile sırıtarak resim çektirir.. malum ... Türkiyenin sevmediği , takıştığı her ülke chp nin yakın dostudur.. kılıçdar 3 gün sonra israile gidip "" Türkiyeye gelmeyin, can güvenliğiniz yok "" deyip Türkiyeyi şikayet ederse hiç şaşırmam...
@akdenizli.2 Sizlere sevdırmez kendılerıde Kapalı kapılar arkasında senın sırtına semer atarlar bılmem anlatabıldımmı söyle bır dusun ıstersen adamın dedıklerını dıyecem ama o kapasıte varmı oda ayrı bır sorun
Doğru söylüyor Erdem Akp hükümetim Tayip Erdoğan Kudüsü İsrailin başkenti olarak tanıdı şimdi ortada ne yayagra koparıyor oy için milleti kandırmaya calısıyor yine..Ayrıca Coca-colanın fabrikasının aşılınınıda Tayip Erdoğan kendisi yaptı israile ait Coca-cola artık samimi olsun Tayip Erdoğan yeter el atından Amerika,İsrail ve Avrupayla hrseyi yapıyor ama halk tepki gösterir diye Eyy diyip diyip duruyor Tayip Erdoğan 2002 de geldi ortada doğunun hali ortada..
Yahudi mi Bu adamı tanımıyorum..Neden maydonoz oluyorki bu konulara...
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler