HABER

CHP'li Öğüt'ten "tezek"li basın toplantısı

ANKARA (İHA) - CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, tezekle ısınan köy okullarının Türkiye'nin "ayıbı" olduğunu belirterek, köy okullarının yakacak giderlerinin, il özel idaresi bütçelerinden karşılanmasını istedi.

Parlamentoda bugün bir basın toplantısı düzenleyen CHP'li Öğüt, Ardahan'dan getirdiği tezekleri basın mensuplarına göstererek, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri'nin, bu tezekle ısındığını, tezeğin kalorisi düşük olduğu için ısınmanın mümkün olmadığını söyledi.

Öğüt, tezeğin, kadınların "mübarek" elleriyle yapıldığını ve kimsenin yadırgamaması gerektiğini, köylünün bu tezeğe giderek daha çok ihtiyaç duyduğunu belirterek, Türkiye'deki 36 bin 527 köyde, yaklaşık 25 milyon kişinin yaşadığını, köy okullarının da bu tezeklerle ısıtılmaya çalışıldığını ifade etti.

Okula tezek götüren öğrencilerin fotoğraflarını göstererek, bunun, 21. yüzyılda Türkiye'nin ayıbı ve utanç tablosu olduğunu belirten Öğüt, ilköğretim ve Eğitim Kanunu'na göre, köy okullarının yakacak ve buna benzer giderlerinin, köy bütçelerinden karşılandığına işaret etti. Bu düzenlemenin değiştirilmesi için geçen yıl bir kanun teklifi verdiğini hatırlattı.

Öğüt, teklifinin, köy okullarının yakacak ve buna benzer giderlerinin, il özel idaresi bütçelerine, her yıl il genel meclisinin belirlediği oranda konuklanacak ödenekten karşılanmasını öngördüğünü söyleyerek, Türkiye'yi bu ayıptan kurtarmak için TBMM'yi ve hükümeti göreve çağırarak, teklifinin bir an önce yasalaşmasını talebinde bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön