CHPli Öymen: Açıklamanın muhatabı biz değiliz

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Genelkurmay Başkanlığı'dan gelen açıklamayı "muhatabı biz değiliz" sözleriyle değerlendirdi. CHP olarak Kuzey Irak'a yönelik kara operasyonunun sona erdirilmesi konusundaki eleştirilerinin muhatabının hükümet olduğunu ifade eden Öymen, "Muhatabımız hükümet, hükümetin tutumunu eleştiriyoruz ancak hükümet ortadan çekildi, hükümete yönelik eleştirilerimizi bazıları üstüne aldı" diye konuştu.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan akşam saatlerinde gelen açıklama siyasette geniş yankı uyandırdı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen, Genelkurmay açıklamasına ilişkin ANKA'ya yaptığı değerlendirmede, başından beri CHP olarak tutumlarının açık olduğunu ifade etti.

Öymen, şunları söyledi:

"Genelkurmay'ın açıklamasının muhatabı olarak kendimizi görmüyoruz. Bizim CHP olarak başından beri söylediğimiz çok açık. Türk Silahlı Kuvvetlerinin gücünü övdük, şehitlerimiz nedeniyle duyduğumuz üzüntüyü dile getirdik, ama hükümetin kara harekatının kapsamını dar tutmasını eleştirdik. Operasyon yapma fırsatı ele geçirilmişken daha kapsamlı bir operasyon yapılması gerektiğini söyledik. 5 yıldan beri Türkiye'nin Kuzey Irak'a operasyon yapmasına sıcak bakmıyordu batılı devletler, bunu da sık sık dile getirdiler. Şimdi de dış baskılara maruz olunmadığını söylemek mümkün değil. Gates'in, Bush'un sözleri ortada. Bu sözleri baskı olarak yorumlamamak imkansız. Hükümet madem baskı yok diyor o halde niye sınırlı bir operasyon olarak bu kara operasyonunu tayin ettiğini açıklamalı. Bizim muhatabımız hükümettir. Eleştirilerimiz de hükümete yöneliktir. CHP olarak operasyonun sonlandırılması konusunda hükümetin tutumunu eleştiriyoruz. Ancak hükümet ortadan çekildi, hükümete yönelik eleştirilerimizi bazıları üstüne aldı. Oysa bizim söylediklerimiz çok açık." (ANKA)