HABER

CHP'li Öymen'den çarpıcı açıklamalar

BURSA (İHA) - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Onur Öymen, 22 Temmuz seçimlerini içlerine sindiremediklerini belirterek, daha söyleyecekleri çok şey olduğunu söyledi.

CHP Bursa İl Teşkilatı'nın bayramlaşma töreninde konuşan Öymen, gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Önümüzdeki dönemlerde Türkiye'nin en büyük ve en güçlü partisi olarak ülkenin yönetimine geçeceklerini söyleyen Öymen, "Hiç kimse seçim hilelerine güvenmesin, hiç kimse seçim oyunlarıyla iktidarda kalacağına inanmasın. 22 Temmuz seçimleriyle ilgili olarak son sözümüzü söylemedik, daha söyleyecek çok sözümüz var.

1983 yılından bu yana her seçimde seçmen sayısı yaklaşık 3.5 milyon artıyordu. 22 Temmuz seçimlerinde 1 milyon azaldı. Acaba neden? Nüfusta bu kadar azalma mı oldu? Böyle bir şey duyan var mı? Bunların peşinden gitmeye devam edeceğiz. Seçimleri biz içimize sindirmedik, CHP'ye bu seçimlerde haksızlık yapılmıştır, yasalar çiğnenmiştir" dedi.

Kuzey Irak'ta, terör örgütü PKK'ya karşı yapılan hava harekatını da değerlendiren Öymen, "Ülkemiz çok önemli günlerden geçiyor. Hükümet Meclis'ten yetki istemek zorunda kaldı, silahlı kuvvetlere yetki vermek zorunda kaldı. 5 yıldan beri ilk defa Türk Silahlı Kuvvetleri teröristlere hak ettiği cevabı vermek üzere sınır ötesi operasyona başlamış bulunuyor

. Bunu büyük mutlulukla karşılıyorum. Vatandaşlarımızın can güvenliğine kasteden teröristler mutlaka bertaraf edilmelidir. Terör örgütünün ortadan
kaldırılması için gereken her türlü desteği vereceğiz. Bazıları hala teröristlere af getirmekten bahsediyor. Siz teröristlere şefkat gösterebilirsiniz, ancak biz terör kurbanlarına şefkat göstermeliyiz. CHP'liler gazilerimize ve şehit yakınlarına şefkat göstermelidir.

Teröristler 'Evlerine dönsün' diyorlar, annelerinin babalarının yanına gelsin, çok güzel. Peki annelerinin babalarının yanına gelemeyecekler ne olacak? Onlar bizim şehitlerimiz. Onlar istesek de bir daha yuvalarına kavuşamayacak. İşte biz bu bayram günü onları düşünmek zorundayız. Bu milleti mutlaka terör belasından kurtaracağız.

Parti olarak bu konunun başından beri çok kararlı, istekli bir mücadele veriyoruz. Genel Başkanımız 2003 yılının Şubat ayında hükümeti uyardı. 'Sınır ötesi operasyon yapın. Askerlerimizi gönderelim' dedi. Ne yazık ki hükümet bu çağrımıza kulak asmadı. Ama şimdi Amerika da tutumunu değiştirdi. Amerika da anladı ki, artık daha fazla Türkiye'yi terörle mücadeleden alıkoymak mümkün değildir. Ne oldu da ABD tavrını değiştirdi. Türk halkı galeyana geldi. Milyonlarca vatandaşımız bütün şehirlerde terörü lanetleyen yürüyüşler yaptı. Bir hükümeti baskı altına alabilirsiniz. Büyük devletler hükümetleri baskı altına almak için çok çalışırlar bir şey yapamazlar.

Bir halkı baskı altına alamazsınız. Türk halkını da baskı altına alamayacaklarını görmüşler ve Irak hava sahasını açmışlardır. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu operasyonu yapmasına engel olamayacaklarını anlamışlardır. Şimdi bunu yarıda bırakamayız. Bir kez daha teröristlerin ülkemiz için tehdit olmasına izin veremeyiz. Biz PKK tamamen tasfiye edilene kadar bu operasyonların devam etmesini istiyoruz. Biz sonuna kadar bunun mücadelesini vereceğiz" diye konuştu.

Türkiye'de son zamanlarda bir sanatçının artık rüyalarının öldüğünden bahsettiğini söyleyen Öymen, "Biz Fazıl Say'ın teşhisine katlıyoruz. Biz bu ülkeyi Türkiye'de kalarak savunacağız. Fazıl Say da sözlerinin o bölümüne açıklık getirdi; ülkede kalacağını belirtti. Tabii ki Türkiye'de kalacağız ve ülkemize sahip çıkacağız. CHP nedense bazı çevrelerin öteden beri hedefi oluyor. Bazıları kalkıyor bize akıl vermeye çalışıyor. CHP sosyal demokrat değilmiş, sosyal demokrat sayılmazmış. Bazı partiler daha sosyal demokratmış. Biz kimsesizlerin kimsesi olarak kurulduk.

Atatürk CHP'yi kurarken kimsesizlerin kimsesi olacağını söyledi. Daima çalışanlardan, işçilerden yana olduk. Böyle bir partiyi sosyal demokrat olmamakla suçlamak kimsenin hakkı değildir. CHP meyvesi olan bir ağaçtır. Onun için bu söylemlerle muhatap edilmek isteniyoruz. Biz bunlara kulak verecek değiliz. Biz gerçek bir Atatürk partisiyiz. Biz hiçbir partiden ve ülkeden sosyal demokrat parti dersi alacak değiliz" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön