CHP'li Özyürek'ten Büyükanıt'a eleştiri

ANKARA (İHA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Genelkurmay'ın siyasilerin arasına girmesi ve ağır hakaretlerde bulunmasının kabul edilemeyeceğini belirterek, "Genelkurmay Başkanı'nın bir siyasi partiye, özellikle Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu, cumhuriyete, Atatürk ilkelerine dönük hassasiyeti belli bir partiye hakaret etmeye kesinlikle hakkı yok" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Genelkurmay Başkanlığı'nın dün gece yaptığı ve muhalefeti hedef aldığı açıklamaya tepki gösterdi. TBMM'de gazetecilerin sorularını cevaplayan Özyürek, Genelkurmay Başkanlığı'nın açıklamasında yer alan "Bu saldırılar TSK'nin terörle mücadele azmine hainlerden daha fazla zarar veriyor" ifadesini hakaret olarak nitelendirdi. CHP Genel Başkanı Baykal'ın dün sınır ötesi operasyonda sağlanan başarı nedeniyle sade askerinden Genelkurmay Başkanı'na kadar herkese teşekkür ettiğini hatırlatan Özyürek, buna karşın sınır ötesi harekatın kısa kesilmiş olmasında ve bu kararın alınmasında gerek ABD Savunma Bakanı Gates'in açıklamalarının, gerek ABD Başkanı Bush'un açıklamalarının etkili olduğu izlenimine sahip olduklarını belirtti. Kamuoyunda pek çok çevrede ve sade vatandaşta da bu izlenimin bulunduğunu kaydeden Özyürek, "Bu izlenimi ortaya koymak ve kısa kesildiğini ifade etmek niçin bu kadar Genelkurmay Başkanlığı'nı rahatsız ediyor" diye konuştu.

CHP'nin 'burada uzun uzun savaşalım' demediğini dile getiren Özyürek, daha önce Genelkurmay Başkanı'nın da bir konuşmasında sınır ötesi operasyonun kapsamlı olması ve terör örgütünün yuvalandığı noktaların ortadan kaldırılması gerektiğini söylediğini hatırlattı. Bu hedeflere yeteri kadar ulaşılamadığı düşüncesinde olduklarını kaydeden Özyürek, o nedenle kısa kesilmesinin doğru olmadığını savunduklarını söyledi. Terör örgütü PKK'nın tekrar güç kazanarak Türkiye'ye saldırılara geçme kuşkusuna sahip olduklarını belirten Özyürek, "Bu kuşkularımızı ifade ediyoruz. Sınır ötesi operasyon yetkisi TBMM tarafından hükümete verilmiştir. Hükümet belli çerçevede, tezkeredeki ifadesiyle şümulu ve zamanlamasını kendi tayin eder. Zamanlamadan amaç başlama ve bitiş tarihidir. Bize göre bu noktalarda hükümet yetkilidir. Bizim muhatabımız hükümettir. Buradaki eksikliği, yanlışlığı biz eleştiriyoruz. Bu eleştiriler sırasında Genelkurmay'ın bizim siyasiler olarak aramıza girmesi ve ağır hakaretlerde bulunması kabul edilemez" dedi.

Özyürek, Baykal'ın Genelkurmay Başkanı'na yönelik dünkü açıklamalarının, 'Senin söylediklerin beni inandırmıyor' şeklinde algılandığının hatırlatılması üzerine, "Bunu açık söylüyoruz. Hep söylüyoruz. İnandırıcı gelmedi bize. Ama burada bir hakaret var mı? Burada seviyesizlikle suçlamış mıyız. Biz kimseye hakaret etmedik. Değerlendirmelerimizi yaptık. İnanmadığımızı, inandırıcı gelmediğini söyledik. Bugün de ben bunu söylüyorum" şeklinde konuştu.

Gates'in ve Bush'un açıklamalarının ortada olduğunu dile getiren Özyürek, olaylar üst üste konulduğunda kamuoyunun bu ani çekilişin sebepleri konusunda tatmin olmadığını vurguladı. Özyürek, şunları söyledi:

"Kamuoyunun bu tepkilerini dile getiriyoruz ama hiç kimseye hakaret etmiyoruz. Orduya saygısızlık yapmıyoruz. Orduya bizim sonsuz saygımız var ama Genelkurmay Başkanı'nın bir siyasi partiye, özellikle Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu, cumhuriyete, Atatürk ilkelerine dönük hassasiyeti belli bir partiye hakaret etmeye kesinlikle hakkı yok. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir".