HABER

CHP'li Şeker'den "fişleme" teklifi

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, darbe dönemlerinde oluşturulan fişleme kayıtlarının imha edilmesi için kanun teklifi verdi.

Teklife göre imha işlemini süresi içinde yerine getirmeyen yetkili ve görevlilere üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilecek.

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, TBMM Başkanlığına Türk Ceza Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni sundu.

-GEREKÇE-

Teklifin gerekçesinde, hukuki dayanaktan yoksun, temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanması anlamına gelen, özel yaşamın gizliliği hakkını hiçe sayan, insan onurunu rencide eden, antidemokratik sistemlerin kullandığı en önemli araçlardan biri olan fişleme kayıtlarının imha edilmesi, böylece devlet-vatandaş arasındaki güven ilişkisinin tekrar kurulmasının amaçlandığı belirtildi.

-"1980 DARBESİNDE 1 MİLYON 700 BİNE YAKIN KİŞİ, 28 ŞUBAT SÜRECİNDE YAKLAŞIK 6 MİLYON VATANDAŞ FİŞLENDİ"-

12 Eylül 1980 darbesinden itibaren fişlemenin gerek sandık gerekse sandık dışı yöntemlerle iktidara gelenlerin pozisyonlarını sağlamlaştırmak ve sonsuzlaştırmak için yoğun olarak kullandıkları bir yöntem halini aldığı ifade edilen gerekçede şöyle denildi:

"Örneğin, 1980 darbesinde 1 milyon 700 bine yakın kişinin, 28 Şubat sürecinde ise yaklaşık 6 milyon vatandaşın fişlendiği ve bu fişlerin Devletin çeşitli kademelerinde hâlâ muhafaza edildiği bilinmektedir.Diğer taraftan geçtiğimiz yıl, Tunceli İli Hozat İlçesi'nde çok sayıda bürokrat ve vatandaşın fişlendiği ortaya çıkmıştır. Haziran 2013'te de iktidar partisine yakın olmayan işadamlarının hukuka aykırı bir şekilde fişlenerek devlet ihalelerini almalarının engellendiği basına yansımıştır. Son iki fişleme olayında da hukuksuz bir şekilde tutulan kayıtlar imha edilmemiştir."

-FİŞLEME KAYITLARI İMHA EDİLECEK, EDİLMEZSE BEŞ YILA KADAR HAPİS CEZASI VERİLECEK-

Teklif, hukuka aykırı bir şekilde tutulan kayıtların yok edilmesi, bunu yapmakla yetkili olanların görevlerini ihmal etmeleri durumunda uygulanacak cezai yaptırımı içeren hükümlere yer veriyor. Aynı zamanda geçmişte oluşturulan ve muhafaza edilen hukuka aykırı kişisel kayıtların yok edilmesine ve bu hükmü süresi içinde yerine getirmeyenlere uygulanacak cezai yaptırıma yönelik düzenlemeyi de içeriyor.

Teklife göre söz konusu bilgi ve belgeler ile her türlü kopyaları bir hafta içinde imha edilecek.

İmha işlemini süresi içinde yerine getirmeyen yetkili ve görevlilere üç yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilecek.

Teklifin yasalaşması halinde yürürlüğe girdiği tarihe kadar tanımlanan nitelikteki bütün belge ve bilgiler bir ay içinde imha edilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön