HABER

CHP'li Yüceer'den salgın uyarısı

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’a, “Bakanlığınız tarafından Van’da meydana gelebilecek olası bir salgına karşı herhangi bir tedbir alınmış mıdır?” diye sordu.

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, TBMM Başkanlığı’na, Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Van’da sıcak suyun hayal olduğu çadır kentlerde kalan ailelerın su sıkıntısı çekmekte olduğuna dikkat çeken Yüceer, “20-25 gündür banyo yapamamaktadırlar. Yurttaşlarımız çadır kentlere kurulan, ortak kullanılan ve sayısı yetersiz olan seyyar tuvaletleri kullanmakta, hava sıcaklığının eksi 10 derece olduğu ilde saatlerce tuvalet sırası beklemektedirler. Karlar içinde, sağlıksız koşullardaki çadırlarda hayatta kalmaya çalışan Vanlı yurttaşlarımız birçok salgın hastalık riskiyle de karşı karşıyadır” dedi.

-MECLİS'E TAŞIDI-

“Bakanlığınız tarafından Van’da meydana gelebilecek olası bir salgına karşı herhangi bir tedbir alınmış mıdır? Bu tedbirler nelerdir?” diye merak eden Yüceer, şu soruları yöneltti:

“Çadır kentlerde kalan yurttaşlarımıza acil müdahalede bulunacak yeterli sayıda sağlık ekibi bulunmakta mıdır?

Şu ana kadar çadır kentlerde yaşayan yurttaşlarımızdan herhangi bir salgın hastalık nedeniyle hastanelere başvuran olmuş mudur?

Su ihtiyacının giderilmesi için herhangi bir çalışma yapılmakta mıdır?

Çadır kentlerde su kıtlığına bağlı oluşabilecek hastalıklar için ne gibi bir yöntem izlenecektir?

Çadır kentlere kurulan seyyar tuvaletler yeterli midir? Sayının arttırılması düşünülmekte midir?

Çadır kentlerde kalan yurttaşlarımızın daha insani ve sağlıklı koşullarda yaşayabilmeleri için ne gibi projeleriniz vardır?”

ANKA

Geri Dön