CHP'nin 36. Olağan Kurultayı

Genel Başkan Kılıçdaroğlu: (2) -"Allah'ın izniyle önümüzdeki seçimde Bursa'yı, Balıkesir'i, Manisa'yı, Antalya'yı, Mersin'i, Adana'yı, Ankara'yı ve İstanbul'u alacağız. Bir tarih yazacağız" - "CHP'ye zaman zaman haksız eleştiriler geliyor. 'Efendim, CHP vatandaşın sorunuyla ilgilenmiyor, CHP entellerin partisi' diyorlar. Onların yüzüne gözüne dursun. Senin dünyadan haberin yokken taşeron sorununu bu ülkenin gündemine hangi parti getirdi" - "Her 100 aileden 80'i çocuğunun yurt dışında eğitim almasını istiyor. Bu da Türkiye'nin eğitimde iflas noktasına taşındığını gösteriyor. Eğitimin iflası, Türkiye'nin çağından kopması anlamına gelir"

ANKARA (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Allah'ın izniyle önümüzdeki seçimde Bursa'yı, Balıkesir'i, Manisa'yı, Antalya'yı, Mersin'i, Adana'yı, Ankara'yı ve İstanbul'u alacağız. Bir tarih yazacağız." dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Ankara Spor Salonu'nda yapılan 36. Olağan Kurultayı'nda, iktidarın dış politikasını eleştirdi.

"Dış politikayı kesinlikle milli yapacağız. Egemen güçlerin beklentilerine göre bir politikayı asla kabul etmeyeceğiz." diyen Kılıçdaroğlu, dış politikayı ülke çıkarları üzerine inşa edeceklerini ve Türkiye'yi bütün komşularıyla barış içinde yaşayan bir ülke haline getireceklerini söyledi.

Vatandaşlara, "Türkiye'nin Mısır'la, Suriye'yle, Irak'la, İran'la, Libya'yla, AB ile Rusya'yla, ABD'yle ilişkilerini hangi parti düzeltir? Dış politikayı Türkiye'nin çıkarları üzerine hangi parti inşa eder?" diye soran Kılıçdaroğlu, vicdanla düşünenin CHP cevabını vereceğini savundu.

Kılıçdaroğlu, "Çünkü CHP, 'Yurtta barış dünyada barış' diyen bir partidir." ifadesini kullandı.

- "İnsan beyni dünyanın en stratejik ürünüdür"

Türkiye'nin yüzünü insan haklarının evrensel değerlerine ve hukuka döndüreceklerini belirten Kılıçdaroğlu, bunun için en önemli unsurun eğitim olduğunu vurguladı.

Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Bir ülkenin geleceği, eğitime bağlıdır. Eğer bir ülkenin eğitimin bozarsanız, o ülke geleceğin sağlıklı inşa edemez. Eğitim de milli olmak zorundayız. Eğitim bir siyasal partiye militan yetiştirmek amacıyla yapılmaz. Eğitim çocuklarımızın, çağdaş uygarlığı yakalaması ve aşması için verilir. Eğitim ülkenin geleceği, güvencesi için verilir. Bu iktidar, bırakın eğitimde stratejiyi, politikayı, her bakana göre değişen bir politika ile karşımıza çıktı. 21. yüzyıl bilgi çağıdır. İnsan beyni dünyanın en stratejik ürünüdür. Çocuklarımızı iyi yetiştirmek, kapasitelerin artırmak, dünyayı sorgulamalarını sağlamak, merak duygularını geliştirmek eğitimle olur. Biz bunu yapmata kararlıyız."

Hükümetin bir eğitim politikası olmadığını savunan Kılıçdaroğlu, sürekli değişen sistemlerde çocukların denek olarak kullanıldığını ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, "Her 100 aileden 80'i çocuğunun yurt dışında eğitim almasını istiyor. Bu da Türkiye'nin eğitimde iflas noktasına taşındığını gösteriyor. Eğitimin iflası, Türkiye'nin çağından kopması anlamına gelir." dedi.

CHP'nin iktidarında eğitim sistemine yönelik projelerini de anlatan Kılıçdaroğlu, öğretmenleri toplumun en saygın kişileri yapacaklarını, öğretmen meslek kanunu çıkaracaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, öğretmenlerin gelecek kaygısı taşımaması gerektiğini vurgulayarak, en düşük öğretmen maaşının açlık sınırının üzerinde olmasını sağlayacaklarını, her 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde birir maaş ikramiye vereceklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, taşımalı eğitime son vererek, öğretmenle öğrenciyi bulundukları yerde buluşturacaklarını aktardı.

İş garantili eğitime önem vereceklerini, organize sanayi bölgelerine yatılı meslek liseleri kuracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, "İşsizler ordusu değil çalışanlar ve üretenler ordusu yaratacağız. Üreteceğiz ki dünyada saygınlığımız olsun." diye konuştu.

- "Sen yakanı tefecilere kaptırmışsın"

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin ekonomik açıdan da büyük sıkıntı içinde olduğunu iddia ederek, vatandaşın geçim sıkıntısı çektiğini söyledi.

Çiftçinin, kamyoncunun dünyanın en pahalı benzinini, mazotunu kullandığını ifade eden Kılıçdaroğlu, iktidarın bu kesimleri unuttuğunu, onların sorunlarını CHP'nin dile getirdiğini anlattı. Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"15 yıldır hükümet rant ekonomisi uyguluyor. Taksi şoförü, çiftçi, fabrika işçisi vergi verirken, rantiye sınıfına vergi ayrıcalıkları getirdiler. Bu iktidar faiz lobisine hizmet eden iktidardır. Son 15 yılda yurt dışında bir grup sermayedara ödenen faizin miktarı 148 milyar dolardır. İçerde de bir grup sermayedara faizler ödediler, 689 milyar lira. Faiz yüksek. 'Efendim faizi düşürelim.' İktidar sen değil misin? 'Düşürelim' demekle düşmez. Sen yakanı tefecilere kaptırmışsın. Sen tefecilere ve faiz lobilerine hizmet eden iktidarsın. Biz bu ülkeyi tekrar üretim bandına alacağız. Herkesin işi, aşı olacak."

Ülkede işsizliğin giderek arttığını, işsiz vatandaşların sesini duyurmak için kendilerini yakmak zorunda kaldığını öne süren Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin böyle acı bir tablo ile karşı karşıya olduğunu, Denizli'de 24 yaşındaki bir gencin işsiz kalınca intihar ettiğini anlattı. Kılıçdaroğlu, "Bütün bunlara baktığımızda, biz duyarlılığımızı koruyoruz. Biz bu duyarlılığı korurken Ankara'daki beyler acaba vicdan sahibiler mi?" diye sordu.

- "Yoksulluğu bu topraklarda tarihe gömeceğiz"

Kılıçdaroğlu, "CHP'ye zaman zaman haksız eleştiriler geliyor. 'Efendim, CHP vatandaşın sorunuyla ilgilenmiyor, CHP entellerin partisi' diyorlar. Onların yüzüne, gözüne dursun. Senin dünyadan haberin yokken taşeron sorununu bu ülkenin gündemine hangi parti getirdi?" değerlendirmesinde bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'nin tüm kesimlerin yanında olduğunu, onların sorunlarına çözüm bulacaklarını da belirtti.

CHP'li belediyelerin hizmetlerini de anlatan ve yaptıklarıyla tüm Türkiye'de örnek gösterildiklerini belirten Kılıçdaroğlu, "Allah'ın izniyle önümüzdeki seçimde Bursa'yı, Balıkesir'i, Manisa'yı, Antalya'yı, Mersin'i, Adana'yı, Ankara'yı ve İstanbul'u alacağız. Bir tarih yazacağız." ifadelerini kullandı.

Hiç kimsenin kaygılanmamasını isteyen adaleti ve cesareti her zaman savunacaklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, iktidarın 15 yıllık yönetimi boyunca yoksulluğu bitiremediğini öne sürdü.

Kılıçdaroğlu, yoksulluğu kısa sürede tarihe gömeceklerini dile getirerek, "Yoksullu yöneten değil bitirme azminde ve kararlılığında olan bir partiyiz." dedi.

(Sürecek)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler