HABER

Çicek: DTP'in kapatılmasını DTP istiyor

Çicek: DTP'in kapatılmasını DTP istiyor

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, DTP'nin kapatılmasını DTP'lilerin ve PKK'nın istediğini söyledi.

Bir dizi açılış ve temel atma törenine katılmak için Yozgat'a gelen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek; Yozgat Valiliği, Belediye ve AK Parti İl Teşkilatı'nı ziyaret etti. Ak Parti İl Teşkilatı'nda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın DTP'in kapatılmaması ile ilgili açıklamalarının değişik çevrelerce eleştirildiğini belirterek, "Bu tür konuşmaları değerlendirirken insanları 'Bu bunu dedi, o onu dedi, siz ne diyorsunuz?' tarzındaki bir kıskaca getirip hapsederseniz en önemli bir meselede yine eski hastalıklarımız nükseder, olay bir iç politika meselesine dönüşür. Bu partiler üstü bir meseledir. Sayın Başbakan'ın bahsettiği husus bir demokratik yaklaşımdır. Meseleye nasıl ve nereden baktığınıza bağlıdır. Eğer hukuk açısından, yürürlükteki mevzuat açısından bakıyorsanız Anayasa'nın 68-69'uncu maddelerinde yer alan Siyasi Partiler Kanunu'nda; 'Tüzükleriyle, programlarıyla eylemleriyle belli kurallara uymayan parti, kapatma davası ile karşı karşıya kalabilir' denilmiştir. Geçmişte de bunun örneklerine rastlamak mümkündür. Bugün mevzuatımızda böyle bir durum vardır. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, tüzük, program ve eylemleri nedeniyle ismi geçen parti hakkında Anayasa ve siyasi partiler açısından böyle bir davanın açılması gerektiği yolunda bir kanaate varmış, bir hukuku süreç başlatmıştır. Biz işin o kısmına girmeyiz, girmememiz de gerekiyor. Siyaset açısından değerlendirme yapabilirsiniz. Bugünlerde yapılan değerlendirmeler işin bu yönüdür" dedi.

Türkiye'de siyasi partilerin ilk defa kapatılmadığını hatırlatan Çiçek, "Şunu da görmemiz gerekir. Bugün ismi geçen partinin kendinden evvel de değişik isimler adı altında Türkiye'de faaliyet gösterdiği bilinmektedir ve bu partiler kapatılmıştır. Bu parti bugün ortaya çıkmıştır. Sayın Başbakan, tüzel kişiliklerin değil partinin kapatılmasına sebebiyet veren kişilerin cezalandırılmasının neticeye daha müessir olacağı kanaatini taşımaktadır. Doğrudur, bu konuda da yalnız değil. Şahsen Siyasi Partiler
Hukuku'nu bilen, bu konuda geçmişte tecrübesi olan birisi olarak ifade ediyorum ki, parti kapatmakla bu iş tek başına çözülebiliyorsa bundan evvel de kapatılan partiler vardı, o zaman bugünkü durumun olmaması gerekiyordu. Demek ki tek bir tedbirle değil başkaca tedbirlerle bu işin üzerine gitmek lazım" dedi.

DTP'nin kapatılmasını DTP'nin ve PKK'nın istediğini belirten Başbakan Yardımcısı Çiçek, "Bunun de sebebi gayet açıktır çünkü çok ciddi ölçüde taban kaybına uğramıştır. Tekrar taban elde edebilmek adına bu türlü marazalar çıkarılmaya çalışılmaktadır. Olayı iyi okumak lazım. 'O onu dedi, bu bunu dedi' değil de bugün 'O ne yapmak istiyor?' diye düşünülmelidir" diye konuştu.

Sınır ötesi operasyonlarla ilgili de basın mensuplarının sorularını cevaplayan Çiçek, "Sınır ötesi operasyon çok farlı bir iştir. Davulla zurna ile yapılacak bir iş değildir. Bu işin tabiatı aleni konuşmaya müsait değildir" ifadesini kullandı.

İHA

Geri Dön