HABER

Çiçek: "İran uluslararası kurallara uymalı"

Adalet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, "Dost ve komşu ülke olarak İran'dan beklentimiz; uluslararası camianın endişelerini ortadan kaldıracak bir tavır ve açıklık içinde olması ve uluslararası kurallara uymasıdır" dedi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda, dış politika konusunda değerlendirmelerde bulunulduğunu belirtti.

Irak'taki gelişmelerin her geçen gün şiddetini ve dehşetini artırdığını ifade eden Çiçek, şunları kaydetti: "Vahşet boyutlarına varan bir tırmanış söz konusudur. Tabii Irak'taki bu olumsuz gelişmeler evvela Türkiye'yi rahatsız ediyor. Irak'ın birliğine, bütünlüğüne ve barışın sağlanmasına yönelik her türlü çabayı destekliyoruz. Bu çabalara katkı sağlamak için geliştirdiğimiz birtakım inisiyatifler var bilindiği gibi...

Geçtiğimiz günlerde Irak Özel Koordinatörü Irak'ta önemli temaslarda bulundu. Irak Başbakanı Türkiye'ye gelmiş oluyor, arkasından başka gelip giden heyetler olacak. Dolayısıyla Irak'ta gelişmelerin bir an evvel kontrol edilebilir bir noktaya gelmesini arzu ediyoruz." Toplantıda İran'ın nükleer faaliyetlerinin de ele alındığını belirten Çiçek, MGK toplantısında konunun detaylandırıldığını anımsattı. İran'ın nükleer faaliyetleri ve çalışmalarıyla ilgili olarak dünya kamuoyunda endişeyle izlenen rahatsızlıklar bulunduğunu ifade eden Çiçek, bu rahatsızlığın giderek tırmanışa geçtiğini gözlemlediklerini belirtti.

Çiçek, şunları söyledi: "Venezüella, Küba ve Suriye dışında İran'daki bu nükleer faaliyetlerle ilgili uluslararası camia çok açık olarak endişelerini ve tereddütlerini ortaya koymuştur. Hiç şüphesiz ki her ülke barışçıl amaçla nükleer çalışmalar yapabilir. Ancak bunun şeffaf, açık ve her türlü endişeden uzak olması lazım. Bu meselede bizim dost ve komşu ülke olarak İran'dan beklentimiz; uluslararası camianın endişelerini ortadan kaldıracak bir tavır ve açıklık içinde olması ve uluslararası kurallara uymasıdır."

Çiçek, bir gazetecinin, Küre Operasyonu'nda "Sauna Çetesi" olarak adlandırılan örgütle ilgili gazetelerdeki haberleri hatırlatarak, "Çete diye adlandırılan bu organizasyonun aslında darbe planladığına ilişkin iddialar var. Hükümetin bu organizasyona ilişkin tanımlaması nedir?" sorusu üzerine şunları söyledi: "Biz çete meselesini bugün konuşmadık. O, bütün boyutlarıyla yargıda. Darbe zaten suçtur. Yasadışı bir durum varsa, ona Ankara'nın ilgili savcılığı el koymuştur. Bütün yönleriyle soruşturuyor.

Yazılanların ne kadarı doğrudur, ne kadarı yürütülen soruşturma kapsamındadır, bu safhada bilmem mümkün değil. Bir taraftan yasadışılıktan söz ediyoruz ama öbür taraftan, daha henüz iddianame bile tanzim edilmeden gizli bir soruşturmayla ilgili her türlü metinler yayınlanıyor. İnsanlar rahatsız oluyor mu, rencide oluyor mu, olmuyor mu, bunlar önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır. Yasadışı bir husus varsa, ucu nereye kadar uzanıyorsa, kiminle ilgiliyse, ilgili savcılık, bunun soruşturmasını yapar, yapmalıdır. Bizim de beklentimiz odur."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön