Çiçek, "sağduyu çağrısı"nı olumlu buldu

Ankara - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 7 sivil toplum örgütü tarafından bugün yapılan "sağduyu çağrısı"nı olumlu bulduğunu bildirdi.

Çiçek, Türkiye-Küba Karma Ekonomi Komisyonu (KEK) 8. dönem toplantısı protokol imza töreninin ardından gazetecilerin 7 sivil toplum kuruluşu tarafından Türkiye genelinde yapılan sağduyu çağrıları konusundaki soruları üzerine, bu çağrıları olumlu bulduğunu söyledi. Çiçek, "Gerilimin taraflarının kim olduğunu düşünüyorsunuz?" sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Gerilimin tarafları kimse, herkes otursun düşünsün. İş bu noktaya neden geldi, nasıl geldi... Ona bir karar versin. (Gerilimin tarafları) Onu biz tayin etmeyelim. Bu mesajlar doğru mesajlardır. Gereği inşallah herkes tarafından iyi anlaşılır. Herkes de üzerine düşeni yapar.

Gerilimi düşürelim derken, bu defa da taraf kavgasını çıkarmış olursunuz. Bu gerilimi azaltmaz, tersi gerilime katkı sağlar. Onun için hiç tarafını sormayın. Onu siz kendi vicdanınızda, kafanızda değerlendirmesini yapın. Ben taraf kavramına girmem."

Bu arada AK Parti'nin kapatılması istemiyle açılan davada Anayasa Mahkemesi raportörünün görüşünü "kapatma yönünde" bildirdiğine dair bazı haberlerin olduğunun hatırlatılması üzerine de Çiçek, "Ben hiç hayatımda hayalete ateş etmedim" dedi.

AA