HABER

Çift cinsiyetlilikte 2 yaş sınırı

Antalya (AA)- Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Karagüzel, çift cinsiyetle dünyaya gelen bebeğin ilk iki yaş içinde tedavi edilmesi gerektiğini belirtti. Prof. Dr. Karagüzel, "Buluğ çağına gelsin, ergenlik çağına gelsin hallolur) düşüncesi kesinlikle yanlış. Bu vakalar, en küçük şüphe durumunda dahi acil olgular gibi değerlendirilmeli" dedi.

Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Güngör Karagüzel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tıp dilinde "Hermafrodit" olarak tanımlanan çift cinsiyetliliğin, toplumda bir hastalık olarak kabul edilmesi gerektiğini söyledi. Bu bireylerde hem dişi, hem de erkek cinsiyete ait belli özelliklerin bir arada bulunduğunu belirten Prof.
Dr. Karagüzel, şöyle dedi:

"Normalde cinsiyet ile genetik özelliklerin, yumurtalıkları da içeren iç ve dış cinsiyet organlarının ve psikolojik tablonun uyumlu olması lazım. Bunlarla ilgili bir ya da birkaçını ilgilendiren bir uyumsuzluk varsa yani cinsiyet organlarının, psikolojik tablonun, duygulanımın, cinsiyet organların yanı sıra dış görünüm ve iç genital organlarda uyumsuzluk varsa karşımıza çift cinsiyetlilik tablosu ortaya çıkıyor."

Prof. Dr. Karagüzel, çift cinsiyetli doğum vakalarının daha çok akraba evliliğinin sık görüldüğünü, toplumsal baskının üst düzeyde olduğu bölgelerde yaşandığını bildirdi. Türkiye'de çift cinsiyetli doğumlara ilişkin henüz sağlıklı bir veri bulunmadığını bildiren Prof. Dr. Karagüzel, hastalığın görülme sıklığının binde 2 ile 5 arasında
değiştiğinin sanıldığını ifade etti. Prof. Dr. Karagüzel, toplumdaki baskılar yüzünden hastalığın halen saklanabildiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Halbuki bu vakaların mümkün olan en kısa sürede uzman hekime ulaşmasını sağlamak lazım. 'Buluğ çağına gelsin, ergenlik çağına gelsin hallolur' düşüncesi kesinlikle yanlış. Bu vakalar, en küçük şüphe durumunda dahi acil olgular gibi değerlendirilmeli. Tedavide geç kalındığında çocuk sahibi olabilecek, düzgün bir cinsel hayata sahip olma olasılığı olan çocuklar maalesef bu özelliklerini kaybedebiliyorlar. Tedavinin ilk iki yaş içinde mümkünse bitirilmesi lazım. Çünkü bu yaş, çocuğun seksüel gelişiminin tamamlandığı yaştır. Ondan sonra çocuğun sağlıklı olarak seksüel açıdan gelişmesini sağlamak lazım. Bunun için de erken tanı ve ailelerin uyarılması önemli."

Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Karagüzel, çift cinsiyetli dünyaya gelen bebeklerin bir kısmının, anormal görünümler sayesinde hemen fark edildiğini, ancak çok küçük anomali durumlarının bazen hekim tarafından bile anlaşılamadığını söyledi. Prof. Dr. Karagüzel, şöyle devam etti:

"Çocuk bu durumda dünyaya gelmişse aşırı bir pigmentasyon denilen cilde rengini veren hücrelerde artış oluyor. Bu çocuklar daha esmer tenli olabiliyorlar. Hormon eksikliğine bağlı ciddi su ve tuz kaybı olabiliyor. Bu da çocukta şoka, kasılmalarla ortaya çıkan saraya benzer nöbetlere neden oluyor. Bunlar daha çok yeni doğan grubunda veya küçük çocuklarda 1 yaş içinde görülüyor. Çift cinsiyetli dünyaya gelerek tanı konmadan kaybedilen hastalar bile olabiliyor. Gebelikte annenin kullandığı bazı ilaçlar ya da annede hormon salgılayan bir tümör varsa bunun da çift cinsiyetli doğumda etkili olabildiği belirtiliyor."

Prof. Dr. Karagüzel, dünyaya çift cinsiyetli olarak gelen bebeğin, hastalığın bazı türlerinde birkaç haftada tedavi edildiğini, bazı türlerinde ise hastanın ömür boyu hormon alması gerektiğini bildirdi.

Hastalığın geç teşhis edildiği dönemlerde çocuğun ruhsal dengesinin de bozulmuş olabileceğini belirten Prof. Dr. Karagüzel, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çocuk aslında dişi cinsiyete sahip ama aile dış cinsiyet yapısı erkeğe benziyor diye aslında iç genital yapısı kız olan çocuğu erkek olarak büyütmüş. Bu şekilde 7, 8, 9 yaşlarında bize gelen hastalarımız var, tamamen erkek olarak büyütülmüşler. Erkek ismi verilmiş. İşte bu vakaları geri döndürmek mümkün değil. Böyle geç gelen olgularda erkek olarak büyütülmüşse artık o erkek olarak devam edecek. Çünkü psikolojik seksi geri döndürmek mümkün değil. Cinsel kimliği yanlış yerleşmiş
çocuklarda onu cinsel yaşamını erkek olarak sürdürecek şekilde bir ameliyata tabi tutuyoruz ama bu çocuğun gelecekte doğurgan olmasını sağlayamıyoruz."

Prof. Dr. Güngör Karagüzel, hastalığın bazı türlerinin anne karnında bile teşhis edilebildiğini, bu tür durumlarda ilaç tedavisi yapıldığını bildirdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön