HABER

"Çiftçinin ürünü para etmiyor"

"Çiftçinin ürünü para etmiyor"

KONYA (İHA) - Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, tarım ürünlerinin istenilen fiyattan satılamaması nedeniyle eline düşük para geçen çiftçinin mutlu olmadığını, Yunanistan ve Fransız çiftçisi gibi üretmek ve onlara tanınan rekabet olanaklarının sağlanmasını istediklerini söyledi.

Konya'da bir programa katılan Türkiye Ziraatçılar Derneği Genel Başkanı İbrahim Yetkin, çiftçilerin durumlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Konya'nın Türkiye'nin tahıl ambarı olduğunu hatırlatan Yetkin, "Ne Konya, ne de Türkiye'nin başka bölgelerindeki çiftçi mutlu değil. Tarım ürünleri para etmez hale geldi. Hububat ürünleri 2004 yılında 300 bin TL iken 2005 yılında 250 bin liraya, mısır da 2004'te 250-260 bin TL'ye satılırken, 2005 yılında 150-160 bin TL'ye kadar düştü. Bu durum, çiftçilerin maliyetli üretimi karşısında ucuza satışını ortaya koyuyor ve mutlu olmasını engelliyor. Türkiye yetiştirdiği ürünlerle kendi kendisine yetecek halde ama ithal edilen ve kaçak gelen ürünler buna engel oluyor. Kendi kendimize yetebilme konusunda çalışmalar yapılmalıdır. Türk çiftçisi devletten yan gelip yatarak para istemiyor. Yunanistan ve Fransız çiftçilere sağlanan imkanları istiyor. Onlar gibi üretmeyi ve rekabet ortamını bekliyor. Başka ülkelerde çiftçiler, mazotunu, gübresini, tohumunu ucuza alıyor, Türkiye'de ise bu tamamen farklı. Çiftçi mazot alırken, ödediği ücretin yüzde 70'i ÖTV'ye gidiyor" dedi.

Çiftçilere karşı farklı saldırılar da olduğunu savunan İbrahim Yetkin, "Hiç kimse Türk çiftçisini potansiyel suçlu gösteremez. Bunu yapanların önce, pancarı, tahılı bilmesi gerekiyor. Çiftçi bu ülkede üretmekten başka bir şey yapmıyor. Ama bunları suçlu gösterenler deniz kenarında eline viskisini alarak villalarında oturmasını biliyor. Bu kişiler üreten çiftçiye saldırmaktan vazgeçmelidir" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön