HABER

Çiftçiye suni tohumlama desteği

TOKAT (İHA) - Tokat Tarım İl Müdürlüğü tarafından suni tohumlama yapılan her baş hayvan için sahiplerine 8 milyon teşvik verileceği belirtildi.

Tarım İl Müdür Vekili Ziraat Mühendisi Bayram Yıldız, makamında yaptığı açaklamada, hayvan ıslahı çalışmalarının en önemlisinin suni tohumla olduğunu kaydetti.

Teşvik amacıyla suni tohumlama yapan üreticilere 8 milyon lira para desteği de yapılacağını söyleyen Yıldız, "Suni tohumlama, yerli ırkların ıslahı ve eldeki mevcut kültür ırklarının devamlılığı için uygulanan pratik, doğru ve ucuz bir yöntemdir. Bu yöntemle daha kaliteli ve yüksek verimli ırklar alınır. Çiftçinin boğa besleme külfeti ortadan kalkar. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve dolayısıyla hayvansal ürünlerden insanlara bulaşan hastalıklar önlenmiş olur. Suni tohumlamadan iyi sonuç elde etmek için kızgınlığın saptanması ve hayvanın kızgınlık döneminde suni tohumlama 6-18 saat arasında yapılması gerekmektedir" dedi.

Bir boğadan alınan sperm ile 80 ile 100 hayvanın tohumlanabildiğini belirten Yıldız, "Her çiftçinin hayvanını mutlaka suni tohumlama yaptırması gerekmektedir. Aksi halde hayvanlarda görülebilen bazı hastalıklar artar ve bunun sonucunda et ve süt veriminde düşüklük ortaya çıkar. Ayrıca hayvancılıkta suni tohumlamadan doğan iyi sonuçlarla çiftçilerimizin gelir düzeyinin artacağının da unutulmaması gerekmektedir" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön